ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM

„KAKO REĆI NE?“ – prevencija ovisnosti kod mladih

U sklopu Školskog preventivnog programa, predstavnik  Kršćanskog centra za pomoć i rehabilitaciju ovisnika i obitelji „Stijena“, 24.ožujka 2017. godine u našoj školi održao je predavanje  pod nazivom „Kako reći ne?“. Predavač Matija Gorjanec učenicima sedmih razreda zanimljivo je  i poučno govorio o prevenciji ovisnosti o alkoholu i drogama.

Sedmašima je posebno zanimljivo bilo Matijino svjedočanstvo o osobnom  paklu ovisnosti u kojem se nalazio kao tinejdžer zbog čega je danas invalid. Ostvario je iskrenu i izravnu komunikaciju s učenicima te ih poučio kako reći „NE“ različitim vrstama ovisnosti. Upozorio ih je na tragične posljedice do kojih dovodi upotreba alkohola i droge te im predstavio pozitivne vrijednosti kojima se trebaju voditi u životu. Sve svoje riječi potkrijepio je primjerima iz vlastitog života, što je na učenike ostavio dubok dojam.

Snagu za dalje je pronašao u vjeri i Bogu koji mu je velika utjeha. Matija želi potaknuti mlade na usvajanje zdravih životnih navika, moralnih stavova i  poštivanje samoga sebe. Sudeći po reakcijama naših učenika, uspio je doprijeti do njih, njegova iskrenost i životna priča posebno su ih se dojmile.

PIŠE Manuela Šiljeg Malezija, prof.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju i pročitajte više o Matiji Gorjanecu!

U razredu i na hodnicima predavanje je bilo glavna tema. Evo nekih izjava koje su im posebno „zazvonile“:

Ako te zanima kakva je tvoja nutrina, samo pogledaj svoju vanjštinu.

Potrebno se usmjeriti na korijen problema, a to je ljudska nutrina.

Ako te zanima tko ti je najveći neprijatelj, pogledaj se ujutro u ogledalo.

Odijelo ne čini čovjeka.

Nesreće se događaju i mladima.

Ogovaramo ljude, zato što imaju nešto što mi nemamo.

Bitan je izbor, a mi smo stvoreni da kontroliramo svoj život.

Život je vrijedan i ne dopusti da ti ga drugi unište.

Smatramo predavanje poučnim i životnim te podržavamo gospodina Gorjanca u njegovom daljnjem djelovanju, koje je on prepoznao kao svoj poziv.

O voditelju projekta Kako reći ne

Bok, moje ime je Matija, Matija Gorjanec. Prije 17 godina dogodila mi se teška prometna nesreća. Bila je normalna subotnja večer i frend i ja smo izašli van na motoru. Bili smo na tulumu gdje smo se napili i bezazleno krenuli dalje. Nisam računao da će mi to biti zadnja vožnja na motoru. Nakon dva tjedna budim se u bolnici iz polukome. Sa 17 godina ostao sam oduzet od prsa naniže i od onda koristim invalidska kolica. Kako sam rastao i oporavljao se od nesreće, počeo sam opet pomalo izlaziti te se družiti s novim društvom koje je ponekad konzumiralo razne vrste droga. Mlad i naivan, ušao sam u svijet droge ne misleći na sutra! U to vrijeme dobio sam veliku odštetu, kupio crni BMW, imao novaca, prekrasnu djevojku i iz toga da sam prije dvije godine slomio kralježnicu i završio u kolicima, život mi se okrenuo na “bolje”. Nakon par godina drogiranja kao povremeni konzument nisam se smatrao ovisnikom no postao sam točno to, upoznao sam pravo lice droge. Nisam više funkcionirao normalno. Na početku, kao i uvijek, droga je bila jako zanimljiva, ali došlo je i vrijeme kad sam žeo što sam sijao, kad je moje psihičko stanje bilo u rasulu i kad više nisam mogao bez droge, iako sam želio prestati.

Na početku, kao i uvijek, droga je bila jako zanimljiva, ali došlo je i vrijeme kad sam žeo što sam sijao, kad je moje psihičko stanje bilo u rasulu i kad više nisam mogao bez droge, iako sam želio prestati. S 22 godine moj život je bio sve samo ne život! Razumijevajući da ne mogu tako dalje i da sve što me okružuje me zapravo ne ispunja odlučio sam potražiti što je to što me ispunja. Danas sam neporočan i slobodan od poroka i razumijem da poroci uzimaju puno više nego što mladi misle! Svjestan te realnosti koja je oduzela moje zdravlje i koja je sve više dostupnija i normalnija mladima, želim vam ispričati svoju priču kroz predavanje ”Kako reći ne?” Želja mi je upozoriti mlade na opasnost poroka i ponuditi im nešto što im može promijeniti živote i sačuvati ih od svega što ih želi uništiti.

Matija Gorjanec

objavio: Ivana Čarapina   datum: 28. 3. 2017.