NATJECANJA - Natjecanje mladih Hrvatskoga Crvenog križa

OŠ STJEPANA RADIĆA NA MEĐUŽUPANIJSKOM NATJECANJU MLADEŽI HRVATSKOGA CRVENOG KRIŽA U KATEGORIJI POMLADAK PREDSTAVLJALA GRAD METKOVIĆ

U subotu, 8. travnja u Supetru na Braču održano je međužupanijsko natjecanje Splitsko –dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije  mladeži Hrvatskog Crvenog križa u pružanju prve pomoći. U kategoriji podmlatka Gradskog društva Crvenog križa  Metković je predstavljala ekipa učenika OŠ Stjepana Radića u sastavu: Mia Ćubela, Jelena Karla Pivac, Antea Prnjić, Barbara Bašić i Maria Kristina Majčica iz 7.d razreda i Petra Obšivač iz 8.f razreda pod vodstvom nastavnice  prirode/biologije Vesne Pavlović. Natjecanje se održalo u prostorijama Srednje škole Brač. Sve ekipe morale su pokazati znanje o Međunarodnom pokretu Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Hrvatskom Crvenom križu, međunarodnom humanitarnom pravu, ljudskim pravima, kao i pokazati znanje i vještine  iz pružanja prve pomoći. Natjecanje je humanitarnog karaktera s osnovnim ciljem osposobljavanja što većeg broja mladih ljudi za pružanje prve pomoći u kriznim situacijama.  U kategoriji podmlatka, od ukupno 14 ekipa nagrađene su tri najuspješnije ekipe. Svi ostali su zaslužena priznanja. Zadovoljni smo rezultatom koji nas je svrstao u prvu polovicu natjecatelja.

Na ovakvim natjecanjima za sve sudionike se organizira i prigodan izlet u kojem se potiče upoznavanje i druženje između ekipa ove dvije županije. U petak, 7.travnja dan prije natjecanja, organiziran je izlet za sve sudionike te smo u veseloj i opuštenoj atmosferi upoznali ljepote otoka Brača. Osobit je i po tome što njegovom unutrašnjošću dominira Vidova gora, najviši vrh na jadranskim otocima (778 m nadmorske visine). S vrha Vidove gore uživali smo u jedinstvenom pogledu na Bol i popularnu  plažu Zlatni rat te otok Hvar.

Nakon toga otišli smo do nezaobilaznog Škripa, gdje smo u Muzeju otoka Brača čuli i vidjeli nešto o njegovoj prošlosti. Posjetili smo i privatni Muzej uja u kojem je prikazana povijest maslinarstva na otoku Braču te upoznali tradicionalni proces prerade maslinovog ulja. Prošetali smo i po samom gradu Supetru i upoznali ljepotu grada.

Vratili smo se s Brača prepuni novih saznanja i nezaboravnih i lijepih trenutaka koje ćemo pamtiti cijeli život.

PIŠE uč. prirode/biologije VESNA PAVLOVIĆ, nast.

Pod OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 10. 4. 2017.