IZVANUČIONIČKA NASTAVA - Posjet Udruzi otac Ante Gabrić

USKRSNI OBIČAJI NEKAD I DANAS

Kada se sastanu jako mladi, mladi i oni samo malo manje mladi, nastane veselo druženje kakvo je bilo u prijepodnevnim satima u Udruzi otac Ante Gabrić  u utorak 11. travnja. „Jako mladi“ bili su učenici 2. c razreda (naravno, i njihova učiteljica Marijana Kljusurić), „mladi“ su bili učenici 5. d, 7. d i 7. e  razreda (s učiteljicom Tatjanom Hazirović-Juračić), a samo malo manje mladi – jer su tako živahno s nama pričali – bili su korisnici Udruge sa svojim voditeljicama Paulom i Anđelom.

Ove školske godine sedmaši se na satima književnosti detaljnije upoznaju s religioznom (duhovnom) lirskom pjesmom, pa smo pomislili kako je Veliki tjedan pravo vrijeme da stihove podijelimo u dobrom društvu, a i da proširimo svoje znanje o uskrsnim običajima.

Piše uč. hrvatskoga jezika  Tatjana Hazirović-Juračić, prof.

Klikom na OPŠIRNIJE pročitajte više i pogledajte fotogaleriju!

Kako kaže pjesnik A. B. Šimić, otvorili smo sva čula jer „ Bog oko tebe sja, treperi, miriše i šušti.“ Poslušali smo stihove N. Šopa, V. Kovačića, D. Tadijanovića,  Rajmunda Kuparea („Jer ,što su svijeće tu na oltaru/ Rojevi nego usnulih pčela?“). Nakon stihova S. M. Kočana „Na Cvjetnicu“ (recitirao ih je jedini dječak među nama, Antonijo Bulum, i dobio najveći pljesak!) krenula je priča o običajima od Cvjetnice do Uskrsnoga ponedjeljka. Čuli smo da se u hladnu vodu za umivanje stavljala visibaba (kada bi Uskrs „padao“ ranije), ljubica, viola, jorgovan, metvica zbog svog mirisa. Na blagoslov se nosio čitav naramak maslinovih grančica, ali i lovorike jer su se blagoslovljeni listovi stavljali i u zemlju i u staje na životinje: sve je trebalo osjetiti radost Uskrsa! Listovi blagoslovljene lovorike tijekom cijele godine služili su kao dodatak raznim jelima. Gospođa Paula pričala je o podrijetlu riječi žudije  i baraban,  o svojoj radosti kad bi kao djevojčica obukla nove dokoljenke na Uskrs, jer na Uskrs je trebalo obući nešto novo „ pa taman prikrojili nešto staroga“. („A danas oblače novo, a raspalo!“ nisu mogle da ne dodaju bake.)  Pričali smo o bojanju jaja „u kapuli i čađi, u gazi s listovima petrusimena“, a uvijek bi se našao netko da podvali drveno jaje! Kolača je na Uskrs uvijek bilo, pa i u najtežim vremenima, ako ne od brašna „nularice“, onda od kukuruznog – čuli su se glasovi kako bismo baš takve rado opet pojeli! Kao da ih je predvidjela, učiteljica Marijana napravila je kao dukat žutu krempitu! Napisala je za svoje „drugašice“ recitaciju od koje su nam oči zasuzile: „Da mogu, svima ja bih/ ovako mala pomogla/ jer tako me je uvik/ moja baka učila.“ One su nam dražesno i zaplesale, a učenice petog razreda razveselile su nas svirkom na svojim tako dragim  instrumentima.

Veselo se družeći, gotovo smo zaboravili na popodnevnu nastavu na koju treba stići, na lijekove koje treba popiti... Rastali smo se sigurni da će ovakvih druženja biti još uz stihove učenica učiteljice Marijane:

„Dolazi Uskrs i Isus naš  / O, dragi Bože, donesi nam spas.                        I našim dragim zdravlja /Donesi jubav, mir i sriću  punu vriću!“

objavio: Ivana Čarapina   datum: 25. 4. 2017.