8. rujna - MEĐUNARODNI DAN PISMENOSTI

Jesmo li (dovoljno)pismeni?

Svjetski dan pismenosti obilježava se  svake godine 8. rujna, a cilj mu je upozoriti na problem nepismenosti, koji još postoji u većem  dijelu svijeta. Utemeljio ga je  UNESCO davne 1967. godine  kako bi promovirao važnost  pismenosti. Ona se smatra osnovnim ljudskim pravom, sadržanim u pravu na  obrazovanje. Prepoznata je  kao pravo u nizu međunarodnih konvencija te uključena  u tekstove ključnih međunarodnih deklaracija. U Europskoj uniji stopa nepismenosti niža je od jedan posto, iako Europska komisija biva zabrinuta zbog činjenice da je 20 posto stanovništva Europske unije na niskoj razini pismenosti koja podrazumijeva poteškoće u čitanju i pisanju. Stoga se od 2011. godine unutar Europske unije vodi kampanja s ciljem smanjivanja udjela stanovništva s poteškoćama u čitanju na 15 posto do 2020. godine.

No, ispod svih ovih podataka izbija jedan drugi problem. Ne radi se samo o nepismenosti kao statističkoj kategoriji, nego i o fenomenu polupismenosti, svojevrsnoj nepismenosti pismenih, koji je naročito izašao na vidjelo širenjem interneta i stvaranjem društvenih mreža.

Iako se ondje mahom komunicira na neformalnoj razini, može se uočiti iznimno velik broj ljudi, sasvim neproporcionalan visokoj naobrazbi većine njih, koji ne znaju (ili ne poštuju) osnovna pravila pravopisa i gramatike.

Ovdašnji jezični stručnjaci gotovo uglas će upozoriti kako današnje generacije koje odrastaju (i) u virtualnom prostoru slabo poznaju pravopis i gramatiku, te da je fond riječi kojim se koriste vrlo siromašan.

Povrh toga, prepun je stranih riječi, pogotovo anglizama, ali i skraćenica i simbola poput „emotikona“ koji opis osjećaja sažimaju u sliku. Stoga ne čudi što današnja djeca i oni nešto stariji sve teže uspijevaju riječima izraziti čak i najosnovnije osjećaje ili opisati svoja raspoloženja.

Pravopisne, stilske i gramatičke začkoljice nisu tu da nam zagorčaju život, njihova svrha je da nas oplemene te učine kvalitetnijim govornicima i spisateljima.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 8. 9. 2017.

« Ožujak 2024 »