Izvanučionička nastava 4. a

NA PROMATRAČNICI PTICA

Izvanučionička nastava učenicima je najdraži oblik nastave. On je sigurno i najučinkovitiji u usvajanju novih sadržaja jer učenici i vide i čuju i praktično izvode ono što uče.

Učenici 4.a s učiteljicom Anom Barbir i učiteljicom pripravnicom Gabrijelom Dragičević u subotu, 14. listopada 2017. boravili su na ušću rijeke Neretve s ciljem promatranja ptica. To su učinili u suradnji i organizaciji Ornitološke udruge „Brkata sjenica“ i njenim voditeljem gospodinom  Barišom Ilićem, vrsnim poznavateljem ptica i priznatim prstenovačem i promatračem ptica.

Na ušću Neretve, na brdu Galičak  izgrađena je promatračnica ptica (svibnja 2017.) jer je delta Neretve jedno od najvažnijih vlažnih područja na ovom našem dijelu Mediterana. To je idealno mjesto za obitavanje, zimovanje, odmaranje, hranjenje i preletavanje ptica u Afriku. To je i pravo mjesto za saznati odgovore na bezbroj pitanja o ptičjem svijetu. Ovaj posjet je nastavak učeničkih aktivnosti iz projekta „Neretvanski đir - pticama i kukcima mir“ kojeg učenici provode od 2. razreda školske godine 2015./2016., a u 3. razredu, u šk. godini 2016./2017., pozvani i projekt predstavili na Državnoj smotri učeničkih projekata građanskog odgoja i obrazovanja u Zagrebu.

Nakon promatranja dalekozorima i „pticozorima“ nizala su se pitanja. Kako se zovu promatrane ptice? Čime se hrane? Kako ptice znaju put u Afriku? Koja je najugroženija ptica u Republici Hrvatskoj i u Europi? Koliko vrsta ptica čini ptičji svijet doline Neretve? Koja ptica živi najdulje? Zašto su ptice važne za ljude? Što sjenica radi u prirodi? Zašto ptice mogu okretati glavu za 360 stupnjeva?

Učenici su dobili odgovore na sva pitanja. Evo nekih! Jedna od najugroženijih ptica u Republici Hrvatskoj  je suri orao, a jedna od najugroženijih u Europi je gugutka. Djeca su je vidjela u našem školskom okruženju i ponavljali njeno glasanje sa „kupuj kruh“. Broj poznatih vrsta ptica je impozantan i kreće se od 312 do  314. Velika sjenica, po jednom istraživanju u jednom danu je donijela 400 nametnika svojim mladima.

Učenici su bili zadovoljni odgovorima, sretni zbog sunčanog dana (bablje ljetno) i oduševljeni što su sve doživjeli.

Poželjeli su i obećali da će više štititi naš ptičji svijet, njihova staništa i hranilišta!

Zahvalili su udruzi Brkata sjenica i još jednom ponovili istinu PRIRODA MOŽE BEZ ČOVJEKA, ČOVJEK BEZ PRIRODE NE MOŽE!

Piše uč. razredne nastave Ana Barbir

Fotogaleriju možete pogledati klikom na OVDJE.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 16. 10. 2017.