Humanitarna akcija „Sve je slađe kad se dijeli, kad se daje“

Metkovski osnovci i srednjoškolci obnovili školu u Indiji

Danas se navršava 29 godina od smrti oca Ante Gabrića koji je svoj zemaljski život završio 20. listopada 1988. u Kalkuti,  na rukama svoga suradnika i prijatelja  oca Sylvestera  Xaviera.

Znatiželja metkovskih osnovnoškolaca i srednjoškolaca koji neumorno tragaju za informacijama o životu i radu oca Ante dovela ih je upravo do oca Sylvesetera koji i danas slijedi put kojim je krenuo naš otac Ante. Naime,  voditeljica i članovi udruge „Mladi oca Ante Gabrića“, koja djeluje pri Srednjoj školi Metković,   kontaktirali su oca Sylvestera u Indiji i dobili informacije o lošem materijalnom stanju katoličke škole u mjestu Kulpi, a u kojoj se školuje  300 učenika, 50 predškolaca i 250 učenika od 1. do 4. razreda. U nedostatku financijskih sredstava učenici  se školuju u vrlo skromnim uvjetima. Budući da nemaju u učionicama klupe i  stolice, sjede na podu.

Povodom obilježavanja Dana oca Ante Gabrića, u veljači 2017. godine, dvije osnovne i dvije metkovske škole pokrenule su humanitarnu akciju pod nazivom Sve je slađe kad se dijeli, kad se daje!, u svrhu prikupljanja novčanih sredstava za pomoć školi Sacred Heart primary school. Ovom su  akcijom metkovski učenici pokazali ljubav i novu nadu za one koji trebaju pomoć, a s kojima smo trajno povezani uspomenom na oca Antu Gabrića.

Otac Sylvester nije krio  svoje oduševljenje i zahvalnost. Duboko dirnut i sretan zbog  istinskoga prijateljstva između dvije domovine našega oca Ante, Hrvatske i Indije, poslao je pismo u kojem izvještava o realizaciji projekta obnove škole i opremanju učionica klupama i stolovima.

U svom misionarskom djelovanju u Indiji otac Ante neumorno je gradio škole nastojeći opismeniti i obrazovati djecu i mlade kako bi se uzdigli iz siromaštva. Danas, nakon gotovo 80 godina od njegovoga odlaska, njegovi Metkovci nastavljaju  s humanitarnim djelovanjem.

„Otac Ante Gabrić život je mjerio životom. Imao je hrabrosti suočiti se s vrijednostima života te uzdići se iznad problema i strahova. Zračio je srećom jer „samo sretan čovjek dijeli svoju sreću s drugima, zadovoljan je sobom i onim što ima“. (…) Nije ostao u svojoj skromnosti djelovanja u depresiji bezizlazna života. U svakom djelovanju vidljiva je Božja prisutnost i providnost. Jezike nije jednostavno naučiti, ali jezik ljubavi, s najvećom lakoćom,  govorio je i živio.“- istaknula je Vanja Gabrić, prof. na 1. okruglom stolu posvećenom ocu Anti 25. veljače 217. godine.

OŠ Stjepana Radića, OŠ don Mihovila Pavlinovića, Gimnazija Metković i Srednja škola Metković s radošću su pokrenule ovu akciju vjerujući riječima oca Ante da je sve slađe kad se dijeli, kad se daje.

Blagoslov oca Sylvestera  i nebeska zaštita našega oca Ante  motivirat će Metkovce da i dalje čine dobra dijela i šire glas o njegovoj veličini i plemenitosti.

Klikom na OPŠIRNIJE pogledajte fotogaleriju.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 20. 10. 2017.