Izvanučionička nastava 3. a, b, c, e

IZLET U DUBORVNIK; U gostima kod zamjenice župana Dubrovačko-neretvanske županije, naše učiteljice Žane

Učenici 3. a, 3. b, 3. c i 3. d razreda OŠ Stjepana Radića, sa svojim učiteljicama Marijom Volarević, Dajanom Marinović, Marijanom Kljusurić i Sanjom Medić posjetili su  25. siječnja 2018. godine ljepote i povijesne znamenitosti naše Dubrovačko-neretvanske županije.

Prvo zaustavljanje bilo je u Stonu. Djeca su razgledavala zidine i ostali su zadivljeni njihovom veličinom i duljinom. Šetajući stigli su do solane Ston gdje su se učenici prisjetili na koji način radi solana, vidjeli su kako izgledaju bazeni i na koji se način izvodi "berba" soli. Prateći tračnice put je vodio do skladišta gdje se sol odlaže i pakira. Nikada još nisu vidjeli toliko brdo soli. Na izlazu, naš ljubazni domaćin, učenicima je prikazao film o načinu nastanka soli. U Trstenu djeca su zagrlila veliku platanu staru oko 450 godina. Bilo je potrebno 38 učenika da se  to uspije napraviti. Arboretum je oduševio djecu sa stablima iz raznih krajeva svijeta. Ljetnikovac, a posebno fontana obitelji Gučetić, mjesto je iz kojeg djeca nisu željela otići.U Ćilipima posjetili su zračnu luku i upoznali se s vrstama aviona, mjestom odlaska i polaska aviona, mjestom gdje se predaje prtljaga i gdje putnici pokazuju karte.

Slijedio je put prema Dubrovnika i ručak u restoranu "Komarda". Domaćinu sve pohvale što na gostoprimstvu, što na ukusnoj hrani. U Dubrovniku dogodio se neočekivani susret. Sasvim neplanirano učenici i učiteljice susreli su  gradonačelnika grada Dubrovnika, gospodina Matu  Frankovića koji je svima uputio topli pozdrav.

Nakon ručka slijedio je prijem kod zamjenice župana Dobroslavića, gospođe Žakline Marević.  Gospođa Žana našim je učenicima dobro poznato lice iz škole, a posebno je to bio emotivan susret za učenike 3. e razreda s obzirom da je zamjenica župana bila njihova učiteljica u 1. i 2. razredu.  Nakon bezbroj zagrljaja i poljubaca, gospođa Žana na svako je pitanje o Županiji dobila odgovor. Bila je zadovoljna što djeca sve znaju o svom širem zavičaju. Provirilo se i u  ured župana i saznalo koje sve važne poslove župan obavlja. Djecu je zanimalo zašto baš sve mora biti u Dubrovniku i može li bar jedan dan u tjednu ured župana biti u Metkoviću. Dožupanica je obećala da će prenijeti poruku županu.

Pišu uč. razredne nastave

Marija Volarević, Dajana Marinović, Marijana Kljusurić i Sanja Medić

Klikom na OPŠIRNIJE pročitajte cijeli tekst, a klikom na OVDJE pogledajte fotogaleriju!

Nakon posjeta zgradi Županije slijedilo je razgledavanje grada uz stručnoga vodičaUčenici su posjetili Akvarij gdje su vidjeli razne ribe, sisavce i školjkaše. Djeca su imala bezbroj pitanja. Nakon toga krenulo se u obilazak Kneževa dvora, Žitnice Rupe, kuće u kojoj je rođen  Marin Držić, a na Stradunu  učenici su se okrijepili pijući  vodu iz Onofirijeve fontane. Posebno je lijepo i zanimljivo bilo u Ljekarni Male braće. Nakon razgledavanja ove  ljekarne i upoznavanja ljekarničke tradicije duge 700 godina, učenici i učiteljice nisu mogli dovoljno zahvaliti fra Veselku Grubišiću. Naime, došli su nakon radnog  vremena  i samo dobrom voljom i velikim srcem našeg fra Veselka, uspjeli su  upoznati uistinu veliko bogatstvo i veliki trud Ljekarne Male braće. Vodička Marija provela je naše osnovce do Palače Sponza i upoznala ih s njenim vrijednostima i odlukama koje su se u njoj donosile  u vrijeme Dubrovačke Republike, dok se danas u njoj nalazi Spomen soba poginulim braniteljima i Povijesni arhiv.

Orlandov stup označio je mjesto gdje je ljubazna vodička Marija predala svoju akreditaciju drugoj, jednako dragoj, vodički Antei koja se odmah oduševila znanjem  djece o svim kulturno-povijesnim znamenitostima. Njena spontana i šaljiva reakcija dala je do znanja da je ostala iznenađena koliko naši učenici znaju.

Dok su boravili na Stradunu, kroz prozor svog ureda gledala naše je izletnike gledala  zamjenica župana Žana Marević. Nije mogla odoljeti, a da se ne spusti među svoje učenike i drage kolegice. Ne može se svatko pohvaliti da ga kroz grad vodi zamjenica župana, a naša dožupanica i učiteljica upravo je našim učenicima ukazala tu čast. Zajedno su otišli u crkvu svetog Vlahe, a nakon toga u Gradsku vijećnicu grada Dubrovnika. "Izabrali" su  članove vijeća koji su jednoglasno donijeli zaključak da naša županija nikad nije imala bolju dožupanicu od naše učiteljice Žane.

Sa suzama u očima napustili su Dubrovnik i krenuli  kući.

Izlet je upotpunio znanje naših učenika  o ljepotama i kulturno-povijesnim znamenitostima naše županije i omogućio jedinstven doživljaj.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 1. 2. 2018.