Dan ružičastih majica – Pink shirt day

Osnovna škola Stjepana Radića  je po treći put obilježila Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day. To je program prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Inicijativom školskih kolega na konstruktivan i inteligentan način riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka. Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao je žrtva nasilja. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi prijatelji iz škole, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. Hrvatski sabor je 17. veljače 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, te se ove godine već drugi put obilježava kao takav.

CEPN (Centar za edukaciju i prevenciju nasilja) već je pet godina nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj. Promocijom Dana ružičastih majica postigao je  prepoznavanje obljetnice u čitavoj zemlji. Između ostaloga, na njihovu inicijativu i javno upućeni poziv, veliki broj saborskih zastupnika, raznih političkih opcija, toga se dana u veljači u medijima pojavi noseći ružičastu majicu u znak podrške djeci, žrtvama vršnjačkog nasilja. Prema njihovim podacima ove godine će biti više od dva milijuna boraca koji će odaslat će samo jednu poruku  – NASILJE PRESTAJE OVDJE!

Učenici četvrtih razreda su i ove godine izradili  ružičaste majice s porukama prijateljstva i porukama protiv svih oblika nasilja. Te majice sada ukrašavaju hodnike škole.

U obilježavanju ovoga dana, sudjelovali su svi djelatnici škole noseći službene ružičaste majice, kao i sve veći broj učenika. Djeca, koja nemaju kod kuće ružičastu majicu, nosila su barem jedan, bilo kakav odjevni predmet ili modni dodatak ružičaste boje. Zbog vremenskih uvjeta, ovogodišnje zajedničko fotografiranje je održano u holu škole. Koordinator aktivnosti je pedagoginja Nikolina Vugdelija.

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

objavio: Administrator   datum: 1. 3. 2018.