Građanski odgoj i obrazovanje - PROJEKT GRAĐANIN

Nosi nam se tradicionalna neretvanska nošnja!

Za postojanje Kulturno-umjetničkog društva Metković, koje već četiri desetljeća djeluje u Metkoviću, bilo je neophodno pribaviti narodnu nošnju, sačuvati tradicionalne napjeve, plesove i legende koji se vežu uz život ljudi neretvanskoga kraja.

Folklorni stručnjaci, entuzijasti i zaljubljenici u tradiciju marljivo su prikupljali, istraživali i bilježili sve podatke kako bi sačuvali našu kulturnu baštinu. Danas se ponosimo našim Kulturno-umjetničkim društvom i smotrom folklora „Na Neretvu misečina pala“ koja svake godine u svibnju okuplja mnogobrojna folklorna društva iz Hrvatske i inozemstva.

Projekt učenika 4. razreda KULTURNA BAŠTINA NAS OPLEMENJUJE koje učenici (F. Vugdelija, B. Brečić, J. Ćerlek, A. Vugdelija, J. Volarević) s mentoricama pripremaju za ovogodišnju Državnu smotru projekta iz građanskog odgoja i obrazovanja, naveo ih je da posebnu pozornost obrate na narodnu nošnju neretvanskoga kraja. Knjiga Radojke Bagur NOŠNJA U DOLINI NERETVE KROZ STOLJEĆA pružila je učenicima izvrstan pregled razvoja nošnje, njenog opisa i drugih pojedinosti zbog kojih bi ovu knjigu preporučili svima da je prolistaju.

Kako se u garderobi KUD-a Metković čuva nošnja za njihove članove u sklopu planiranih aktivnosti učenici su u pratnji pedagoginje Vugdelije posjetili KUD Metković gdje ih je dočekala voditeljica garderobe gospođa Paula Miličević. Učenike je upoznala s dijelovima muške i ženske neretvanske nošnje, kao i s ostalim nošnjama koje se nalaze u  fundusu KUD-a. Učenici su zahvalili gospođi Pauli na strpljivom prenošenju znanja, a nama preostaje da svim članovima i voditeljima KUD- Metković čestitamo na priznanju  koje su nedavno dobili. Naime, Skupština Dubrovačko-neretvanske županije na svojoj 5. sjednici održanoj 2. svibnja 2018. godine donijela je Odluku o dodjeli Nagrada za doprinos ugledu i promociji Dubrovačko-neretvanske županije u zemlji i svijetu u proteklom jednogodišnjem razdoblju, a među laureatima ove je godine i KUD Metković.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 3. 5. 2018.