Kako je LIPA postala MASLINA?

Ovotjedna  glavna društvena i politička događanja poput raspisivanja referenduma, prodaje INE ili teškog poraza Mirka Filipovića u potpunosti je zasjenila vijest objavljena na ovim stranicama 6. studenoga pod naslovom Fotografija mjeseca – LISTOPAD 2013.

Naime, osim ako se ne radi o mutaciji, ili kakvom evolucijskom ciklusu nepoznatom u znanstvenim krugovima,  dogodila se zaista nesvakidašnja i pomalo bizarna situacija  da je pobjednička fotografija za mjesec listopad učenice 7.c razreda Nine Bošković nazvna Maslina tuguje, a  masline nigdje. Svakom  prosječnom Hrvatu/Hrvatici jasno je kao dan da na fotografiji nije maslina nego lipa. Možda ova vijest i ne bi poprimila tolike razmjere, da nije došla iz obrazovnih krugova. Odmah su prosvjedovale udruge maslinara i ljubitelja maslinovog ulja, Udruga prijatelja poslijepodnevnog pijenja lipovog čaja. Kako doznajemo,  u ponedjeljak je sazvana hitna sjednica Učiteljskog vijeća na kojoj će se utvrditi  tko stoji iza ovog nemilog događaja koji je najviše pogodio stanovnike Lipovca, mjesta u  Virovitičko-podravskoj županiji.

Već dva dana traje rekonstrukcija  ove afere prozvane u istražiteljskim krugovima LIPINO NOVO RUHO. Naši su izvori prenijeli da je jedna osoba iz Prosudbenog povjerenstva fotografiju, za koju su i svi drugi članovi ustvrdili da je najbolja, prva prozvala radnim imenom maslina. Ovi su drugi u nevjerici pogledali malo u fotografiju, malo u tu osobu, ali  da ne ispadnu neznalice koje  ne znaju kako izgleda maslina,  povikali su složno: „Maslina je najbolja!“ . I ona, koja je cijelu vijest objavila na školskom portalu, pomislila je da ni masline nisu što su nekada  bile.  Prvo su regirala djeca u školi,  pa su u stilu izjave Car je gol, vrištala po školi da je na fotografiji lipa, a ne maslina.  Dječje  zadovoljstvo zbog hvatanja svojih učitelja u skandaloznoj objavi,  dovelo je do toga da su sva djeca u školi sretna što do sada nitko nije uspio postići.

Vijest se odmah proširila društvenim mrežama i televizijom. Samo se o tome razgovaralo na metkovskoj pjaci. Drugi su  učitelji  također zamjerali članovima Prosudbenog povjerenstva ovakav propust jer, eto, odjednom su svi vrsni poznavatelji i maslina i lipe.

Ovo je maslina...                                                         ... a ovo je lipa.

Istina je da se Prosudbno povjerenstvo zbog svoje pogreške ponajprije ispričava učenici Nini,  a zatim sveukupnoj javnosti u zemlji i inozemstvu, svakome tko se uznemirio čitajući vjest (da ne kažemo dobio živčani slom), a ujedno zahvaljuju svima  koji su stali na njihovu stranu s objašnjenjem da se greške događaju svima. Eto, uz osmijeh je (doduše kiseli) utvrđeno  da se  zbog male brzopletosti dogodila grešaka. Ovo je je ujedno i poruka da je najbolje reći istinu i ponizno se ispričati ili što bi se reklo u narodu posuti se pepelom.

Ipak ćemo vam otkriti o kakvim su još objašnjenjima članovi Povjerenstva  razmišljali prije nego što su zaključili da su u laži kratke noge. Navodimo najneuvjerljivije:

1.      Fotografija je nazvana Maslina tuguje zato što se maslina sva osušila od jada kad je shvatila da je Nina fotografirala lipu, a ne nju. Naravno, da znamo da je na slici lipa, pa mi radimo u školi.

2.      Kako nismo upoznati koliko naši učenici, učitelji i roditelji čitaju portal OŠ Stjepana Radića, namjereno smo napravili pogrešku samo da vidimo hoće li biti kakve reakcije. I na naše oduševljenje pristiglo ih je na stotine. Hvala vam svima! Čitajte nas i dalje.

3.      Samo su vrlooooo  inteligentni  ljudi sposobni vidjeti  stvarnost na kreativan i originalan način što  nije slučaj s prosječnim ljudima. Onda, maslina ili lipa?

4.      Umjesto prijašnje administratorice došla je nova koja prijeti sudom u Strazburu ako nekome padne na pamet da je optuži da je ona kriva što nam je lipa počela sličiti na maslinu.

5.      Dana 6. studenoga 2013. suočili smo se s teškom situacijom napada na naše portal od strane neidentificiranih hakera koji su, kako je utvrđeno, samo promijenili  naziv fotografije iz Lipa tuguje u Maslina tuguje. Više je osoba privedeno u prostorije USKOK-a. Neslužbeno doznajemo da su kao počinitelji osumnjičene neke osobe iz susjednih škola,  a možda su opet Rusi.  Dok istraga traje, bit ćemo suzdržani od bilo kakvih komentara. Sad je najbitnije da svi budemo Nini podrška, jer je njenom ugledu nanesana velika šteta.  Ravnateljica nije htjela davati nikave izjave, ali je vidno potresena.

Eto, malo smo se našalili na svoj račun, a vi fotoaparete u ruke i sudjelujte u našem natječaju za studeni i naravno čitajte i dalje  portal OŠ Stjepana Radića.

Pobjednica natječaja FOTOGRAFIJA MJESECA za listopad 2013.

Nina Bošković, 7.c - LIPA TUGUJE

objavio: Ivana Čarapina   datum: 10. 11. 2013.

« Ožujak 2024 »