ZANIMLJIVOSTI

Veljača - mjesec lošeg sna

Spava vam se, a ne možete zaspati? I to vas je lupilo baš nedavno? Možda razlog nisu ljubavni jadi ili loša ocjena u školi već činjenica da je – veljača! Veljača je osim mjeseca karnevala i ljubavi te parenja mačaka, ujedno i mjesec lošeg sna!

preuzeto s http://www.teen385.com

Upravo tako, istraživanja su pokazala da ljudi, a posebno ženska populacija najgore i najmanje spava tijekom veljače te je ona prozvana i mjesecom lošeg sna. Znanstvenici su čak o svemu napravili i istraživanje pa možemo sa sigurnošću reći da je veljača kao mjesec lošeg sna i znanstveno dokazana. Pretpostavlja se da je to tako jer su dani tmurni i kratki, noći beskrajno dugačke. Ovome treba dodati i nedostatak prirodne svjetlosti te pomanjkanje svježeg zraka u prostorijama jer se nedovoljno prozračuju.

No, zašto baš veljača kada smo sve to imali i u siječnju?

Zato jer se bliži kraj zime i organizam je već zasićen silnim sivim mjesecima. K tomu još treba dodati i činjenicu da smo u ovo doba godine, upravo zbog lošeg vremena, izrazito tjelesni neaktivni što još povećava cijeli problem. Istraživanje je provedeno u Velikoj Britaniji na čak 21,000 ispitanika pa itekako možemo reći da se radi o reprezentativnom uzorku. Tako je dokazano da je prosječnoj osobi potrebno oko osam minuta više da utone u san u veljači nego što joj je potrebno u susjednom ožujku. Također, tijekom noći se više budimo i u prosjeku smo budni deset minuta dulje nego u ožujku. Problem nije malen jer čak trećina populacije jako loše spava tijekom veljače. Ne pomaže ni raniji odlazak u krpe ni razni čajevi za uspavljivanje. Jednostavno je i jasno kao dan – u veljači se loše spava!

Nedostatak sna, posebno ako se radi o duljem periodu, veoma je štetan. Utječe na rezultate u školi i općenito na društveni život, a k tome je i još veći utjecaj na zdravlje. Tako je već od prije dokazano kako dugotrajniji nedostatak sna stvara veći rizik obolijevanja od šećerne bolesti, a manje od pet sati sna uzrokuje debljanje. Ali, stižu dobre vijesti - kada nastupi ožujak i zamiriše proljeće, broj osoba koje se žale na nedostatak sna i buđenje tijekom noći doslovno se prepolovi, jednako kao i na nedostatak energije. Povećanje prirodnog svjetla u ožujku doslovno može izbrisati sve negativne utjecaje zime te utječe na to da bolje spavamo i bolje se osjećamo.

Stoga nam nema druge nego se strpjeti i pričekati još samo malo. Srećom, veljača je najkraći mjesec u godini!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 19. 2. 2014.

« Ožujak 2024 »