ŠKOLSKI PROJEKTI

Naš pčelar Josip

Na satu biologije pri obradi nastavne jedinice o kukcima učili smo i o pčelama kao zadružnim kukcima. Učenik Josip Vidović iz VII. f. razreda je rekao da želi napraviti referat o pčelama jer se njegova obitelj bavi pčelarstvom. Učenici i nastavnica ostali su iznenađeni svime što nam je Josip donio na sat i pokazao. Posebno je bila zanimljiva njegova priča o životu pčela u košnici i proizvodnji meda te način kako nam je objasnio ulogu pojedinih članova košnice matice, radilica i trutova.

piše uč. biologije Vesna Pavlović i učenik Josip Vidović (7.f)

Bilo nam je jasno da je Josip već iskusni pčelar  pun znanja  i vještina koje je naučio pomažući svom djedu, stričevima i ocu koji su svi obiteljski uključeni u uzgoju pčela. Josip je za sat pripremio referat, slike kao i pribor kojim se služi u pčelarstvu. Najzanimljivije nam je bilo kada je obukao i pčelarsko odijelo koje je za njega posebno šivano jer tih odijela nema u dječjim veličinama.

Na zamolbu nastavnice, Josip je svoju priču ispričao i učenicima iz VII. e. razreda.

Evo njegove priče:

Moja obitelj se već dugo bavi pčelarstvom. Pčelarstvo «Braća Vidović» čine tata Nedjeljko, stričevi Branko i Drago uz pomoć ostalih članova obitelji. Uvijek sam znatiželjno gledao što i kako moj tata i stričevi rade. Čim sam progovorio počela su pitanja jer mi je sve bilo zanimljivo. Isticao sam se hrabrošću i snalažljivošću pa sam već kao četverogodišnjak imao prvi susret s pčelama pomažući nositi izvađene okvire pune meda. Nikad se nisam bojao uboda pčela što je jako bitno da bi se čovjek mogao baviti pčelarstvom. Uz ovaj veliki i zahtjevni rad pčelarstvo ima i zabavnih trenutaka. Vozeći pčele na pašu posjetio sam mnoge naše prelijepe otoke (Vis, Hvar, Šćedro), poluotok Pelješac, a išao sam i na Kupres, Šuicu i Livno (BiH).

U pčelarstvu ima raznih vrsta poslova kroz cijelu godinu. Najviše posla ima u proljeće kada pčele kamionom prevozimo na razne pašnjake gdje ima kadulje, vrijeska i drače. Odmah pri dolasku na pašu širimo pčelinje zajednice stavljanjem satnih osnova koje služe pčelama za odlaganje nektara. Pčele radilice prerade taj nektar i tako nastaje med. Kada se košnica napuni medom, vadimo okvire saća i vozimo na vrcanje tj. pomoću stroja koji se zove vrcaljka cijedimo med iz saća.

U kasnu jesen radimo veliki pregled pčela, stavljamo im zakonom propisane lijekove i hranu te ih tako pripremamo za zimu. Dolaskom hladnih, zimskih dana posao u pčelinjaku je gotov i tada prelazimo s radom u zatvorenom prostoru. Pravimo okvire, bojimo prazne košnice, pravimo nove satne osnove, režemo stare saće, topimo vosak itd.

Da bi se sav ovaj trud isplatio, jako nam je bitno i prodati med pa dosta vremena i truda ulažemo u pakiranje kao i proizvodnju propolisa, medovače i ukrasa od voska kako bi i na taj način bolje promovirali svoj med.

Pomažući svojima u pčelarstvu shvatio sam da je uz veliki trud jako bitna i ljubav prema pčelama da bi se uspjelo. Svaki odlazak u pčelinjak za mene je novo iskustvo koje me potiče na još veći rad, ali mi daje i novo zadovoljstvo.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 10. 3. 2014.

« Ožujak 2024 »