OBILJEŽAVANJA

Dani hrvatskoga jezika

U Hrvatskoj se svake godine, od 11. do 17. ožujka, obilježavaju Dani hrvatskoga jezika. Ta kulturna manifestacija utemeljena je odlukom Hrvatskog sabora 1997. godine, na spomen Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika. Tom je prigodom uč. hrvatskoga jezika Ines Vukoja s učenicima pripremila predivan prigodni pano. Snažne poruke o važnosti i posebnosti našega jezika nikoga nisu ostavile ravnodušnim.  Važno je istaknuti da se hrvatski jezik najviše voli znanjem.

Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljena je u tjedniku Telegram 17. ožujka 1967. godine. Deklaracijom se nastojao dokinuti jezični unitarizam u jugoslavenskoj federaciji kojim bi srpski jezik, pod srpskohrvatskim imenom, postao jedinstvenim državnim jezikom, propisanim jedinstvenim pravopisom i nazivljem.

Tekst Deklaracije napisali su Miroslav Brandt, Dalibor Brozović, Radoslav Katičić, Tomislav Ladan, Slavko Mihalić, Slavko Pavešić i Vlatko Pavletić, okupljeni u povjerenstvu Upravnoga odbora Matice hrvatske koji je istaknuo da je "...potrebno osigurati dosljednu primjenu hrvatskoga književnog jezika u školama, novinstvu, javnom i političkom životu, na radiju i televiziji kad se god radi o hrvatskom stanovništvu, te da službenici, nastavnici i javni radnici, bez obzira otkuda potjecali, službeno upotrebljavaju književni jezik sredine u kojoj djeluju" .

Objava Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika u zagrebačkom Telegramu.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 20. 3. 2014.