IZVANUČIONIČNA NASTAVA

Učenici 3.a, 3.b i 3.c razreda posjetili Vid

u sklopu teme “Moj zavičaj u prošlosti“

Učenici trećih razreda A smjene s učiteljicama Marijom Volarević, Mašom Petrov i Dajanom Marinović  tijekom obrađivanja sadržaja iz prirode i društva posjetili su 21. ožujka 2014. godine mjesto Vid i upoznali se s kulturno-povijesnim spomenicima toga mjesta.

piše uč. razredne nastave Maša Petrov, dipl. uč.

Učenici su s učiteljicama najprije razgledali crkvu sv.Vida na čijem je mjestu u prošlosti bila izgrađena starokršćanska crkva i kasnosrednjovjekovno groblje. Razgledali su i krstionicu uz crkvu i saznali kako su se  ljudi pokrštavali uranjanjem u vodu.

U Arheološkom muzeju Narona dočekala ih je kustosica i svojom pričom o nastanku Muzeja i staroj Naroni provela kroz davnu prošlost. Upoznali su se s različitim običajima i predmetima koji su koristili stari Rimljani, kao i podatkom da je Muzej izgrađen točno na mjestu nalazišta.

Nakon posjeta Muzeju krenuli su u obilazak mjesta. Susreli su  se s nedavnim najnovijim nalazištem ostataka jedne obiteljske kuće iz I.st.pr.Kr. još u fazi obrađivanja, zatim su razgedali Erešovu kulu – prvi epigrafski „muzej“ antičke Narone.

Na kraju popeli su se do crkve Gospe Snježne, spomenika knezu Domagoju gdje su se odmorili i imali sat likovne kulture. Crtali su po sjećanju, olovkom i ugljenom predmete iz Muzeja koji su ih se posebno dojmili.

Zajedničkom fotografijom završili su terensku nastavu i krenuli put škole puni dojmova i novih informacija o prošlosti našega kraja.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 27. 3. 2014.