Državna smotra iz građanskog odgoja

DRŽAVNA SMOTRA PROJEKATA IZ PODRUČJA

GRAĐANSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA

Učenje o ljudskim pravima i građanskoj demokraciji mora početi od najranije dobi jer su samo informirani i aktivni građani jamstvo demokracije koja je temelj svakoga pravoga slobodnog društva, istaknuto je na početku Smotre projekata ostvarenih u sklopu Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo, koja je 24. svibnja 2014. održana u Zagrebu.

piše  pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

U prostoru Gornjogradske gimnazije  i Gimnazije Tituša Brezovačkog. okupilo se je više stotina učenika i njihovih mentora iz cijele Hrvatske koji su predstavljali 67 najboljih projekata osnovnih i srednjih škola, a među njima su bili učenici i mentori naše škole s projektom „Učimo iz života, učimo volontirati“.

Smotru su organizirali Agencija za odgoj i obrazovanje i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta,  s ciljem razvoja demokracije i aktivnog građanskog društva kroz izradu projekata kojima se učenicima na praktičan i interaktivan način približava tematika demokratskog građanstva i ljudskih prava te ih se osposobljava da budu konstruktivni građani, zauzeti za izgradnju boljeg društva.

Nakon uvodnog dijela učenici su pred Prosudbenim povjerenstvom, istaknutim predstavnicima znanstvenog i javnog života, predstavljali projekte i pokazivali koliko su bili poduzetni i uspješni u ulozi građana u rješavanju društvenih, gospodarskih i kulturoloških problema svoje lokalne zajednice.

Naše učenice (Katarina Antonia Boras, Matija Borovac, Iva Galov, Marijeta Kežić, Tea Obšivač i Iva Vučković) nakon višemjesečnog rada na projektu sa svojim mentoricama (Ivanom Čarapinom i Nikolinom Vugdelijom) su dostojno prezentirali svoj projekt i objasnili povjerenstvu zbog čega je važno volonterstvo. U sklopu Smotre, učenicima i mentorima je bio organiziran posjet hrvatskom Saboru u pratnji vodiča koji je učenicima ispričao najvažnije zanimljivosti vezane za Sabor.

Tijekom rada na projektu, učenici su surađivali sa mnogobrojnim institucijama i pojedincima koji su s oduševljenjem prihvatili suradnju s učenicima OŠ Stjepana Radića. Osim potpore unutar škole od strane drugih učitelja, učenika i ravnateljice, posebno ističemo suradnju s: Udrugom Otac Ante Gabrić, Staračkim domom časnih sestara, Domom za stare i nemoćne osobe i tjelesno ili mentalno oštećene osobe, KUD-om Metković, Udrugom Prijatelj, Volonterskim centrom Udruge MI iz Splita i školama na području Grada. Osobito se zahvaljujemo Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva koja je prepoznala navedeni projekt i izabrala ga među 10 najinovativnijih volonterskih inicijativa učenika i učenica u osnovnim školama Republike Hrvatske, te dodijelili nagradu OTISAK SRCA koja je financijski olakšala provedbu projekta .

U prilog uspješnosti ovog projekta govori i činjenica kako su učenice  motivirani i iduće godine sudjelovati i osmisliti novi projekt.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 27. 5. 2014.