OBILJEŽAVANJA

DAN SJEĆANJA NA VUKOVAR,

23. obljetnica

Prije 23 godine, u studenom 1991. godine, nakon dugotrajne opsade i neviđenog uništenja grada, Vukovar je pao. Hrvatska 18. studenog slavi Dan sjećanja na žrtvu Vukovara – na žrtvu koju je podnio taj herojski grad i time stvorio temelje za obranu Hrvatske od agresora, a njegova žrtva je postala nacionalni simbol jedinstva i ponosa hrvatskog naroda.

Bitka za Vukovar bila je najveća bitka Domovinskog rata, ali i bitka koja je okrenula smjer vojnih, a kasnije i političkih zbivanja u korist Republike Hrvatske. Vukovar 1991. nije branio samo sebe, već i cijelu Hrvatsku. Danas je važno znati i prenositi istinu o Domovinskom ratu. Trebamo uvijek biti zahvalni svim hrvatskim braniteljima koji su branili grad, i svima onima koji su dali živote za obranu Hrvatske. Iako se na spomen Vukovara osjeća velika bol, osjeća se i veliki ponos na grad koji je stajao kao branik Hrvatske. Istina o velikoj tragediji Vukovara i njegovih branitelja nikada ne smije pasti u zaborav.

KLIKNI NA SLIKU  i pogledaj kratki film o strahotama rata u Vukovaru.

Ovom su prigodom učenici naše škole s učiteljem likovne kulture Antom Lekom pripremili prigodni pano na 1. katu škole, a program preko školskog razglasa s učenicima je pripremila učiteljica hrvatskog jezika Ana Jogunica. U sve učionice je tako ušao dostojanstveni mir, razgovaralo se o strahotama Domovinskoga rata i simbolu napaćene Hrvatske čiji je simbol veličanstveni grad Vukovar. U metkovskom parku, u večernjim satima, tradicionalno su se palile svijeće  za sve poginule žrtve.

preuzeto s http://www.metkovic.hr/vijest.asp?vijest=7129

Kako smo svjedoci u novijoj hrvatskoj povijesti političkih nesuglasica i previranja, učiteljica Božena Kaleb, mlada umirovljenica, napisala je snažne stihove iz kojih možemo iščitati da Hrvatska koja cijeni i poštuje Vukovar mora pobijediti. Kad ne bi bilo tako, onda ne bi imala smisla žrtva poginulih branitelja i  stradalih civila.

VUKOVAR 2014.

Ne dolazite na grobove naše

svi vi čije nas riječi plaše.

Danas će Nebo umiti uplakana

lica i utješiti tužne žene,

očeve, djecu i majke naše.

Ne dolazite na grobove vi

čije nas riječi plaše.

Kada bi razumjeli istinsku

bol, došli bi u miru i tiho

na grobovima našim pričali

o novom životu i svemu što ste

poslije nas uradili,

a vrijedilo je patnje naše.

Ne dolazite na grobove naše

vi čije nas riječi plaše.

Neka nebo umije uplakana

lica i u zagrljaj primi duše

naše.

Ne dolazite na grobove vi

čije nas riječi plaše.

Božena Kaleb

KLIKNI NA SLIKU i poslušaj pjesmu Vukovar u izvedbi Klape " Sveti Juraj"

objavio: Ivana Čarapina   datum: 18. 11. 2014.