preskoči na sadržaj
Vijesti

Međunarodni dan sjećanja na holokaust

Sloboda, život i naslijeđe preživjelih iz holokausta

     Ove godine obilježavamo 10. obljetnicu rezolucije Ujedinjenih naroda koja je odredila 27. siječnja kao Međunarodni dan sjećanja na holokaust u počast žrtvama, a rezolucija je prihvaćena 1. studenog 2005. Ove godine također obilježavamo 70. obljetnicu oslobođenja Auschwitza.

Prigodni pano je izradila POVIJESNA SKUPINA s učiteljicom povijesti Marijom Buljubašić, prof.


Ovogodišnji Međunarodni dan sjećanja usredotočen je na temu „Sloboda, život i naslijeđe preživjelih iz holokausta“, isto kao i 70. godišnjica oslobođenja koncentracijskog logora Auschwitz-Birkenau, kraj  2. Svjetskog rata i osnutak Ujedinjenih naroda.

Holokaust je predstavljao prekretnicu u povijesti koja je navela svijet da kaže „nikad više“. Značaj rezolucije A/RES/60/7 jest da poziva na sjećanje na prošle zločine s naglaskom na sprečavanje takvih događaja u budućnosti. Sovjetske snage oslobodile su logor za istrebljenje Auschwitz-Birkenau 27. siječnja 1945. i tamo otkrili najveći nacistički centar za ubijanje u Europi. Auschwitz je postao simbol holokausta, predstavljajući dubinu nečovječnosti čovjeka prema čovjeku.

U studenom 2005. Ujedinjeni narodi usvojili su rezoluciju kojom se 27. siječnja proglašava Međunarodnim danom sjećanja u počast žrtvama holokausta i poticali su zemlje članice da razviju obrazovne programe kojima će sjećanje na ovu tragediju prenijeti mladim naraštajima. Više od 80 zemalja službeno obilježava ovaj dan a ceremonije u sjećanje na žrtve holokausta održat će se širom svijeta.

Preko 90 izraelskih misija u inozemstvu sudjeluje u organizaciji događanja koji će označiti Međunarodni dan sjećanja, od Austrije do Meksika, od Mijanmara do Ruande.

 

Jeste li znali?

Holokaust je sustavan i organiziran progon Židova, koje su počinili Treći Reich i njihovi saveznici od 1933. do 1945. Riječ holokaust je grčkog porijekla (olokauston = potpuno spaljen). Izvorno značenje jest žrtva paljenica bogovima ili dušama pokojnika kod Grka i Rimljana, pri kojo se obično spaljivala cijela žrtvena životinja. Suvremeno značenje temelji se na tome da je holokaust naziv za genocid nad Židovima koje je za vrijeme rata provedeno na europskom teritoriju pod kontrolom nacističke Njemačke i njenih saveznika.

Prenesena misao riječi holokaust se temelji i na tome jer se ponekad upotrebljava i šire, kada se želi označiti, masovno i sustavno uništavanje jednog naroda. Tako na primjer uništenje izazvano nuklearnim oružjem naziva se nuklearni holokaust.

preuzeto s http://embassies.gov.il i https://sites.google.com/site/holokaust111



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Čarapina   datum: 28. 1. 2015.

Tražilica

OGLASNA PLOČA

 



DOKUMENTI


ŠKOLSKI AKTI

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Anketa
Kakav imate odnos sa svojim roditeljima?





KORISNI LINKOVI
Korisni linkovi

Časopisi
 • Drvo znanja
 • Bug
 • Geo


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Forum




preskoči na navigaciju