DOGAĐANJA

100-ta godišnjica rođenja oca Ante Gabrića

U četvrtak, 26. veljače 2015. godine u našoj je školi svečano obilježena 100-ta godišnjica rođenja velikog hrvatskog misionara i isusovca oca Ante Gabrića. Tom se proslavom OŠ Stjepana Radića priključila nizu događanja koji su obilježili prošli tjedan u našem gradu. Činjenica da je u subotu 28. veljače, na sam rođendan oca Ante, otvoren postupak za proglašenje blaženim, naša je srca ispunila ponosom jer nije mala stvar da i Metković ima svoga sveca.

U našoj je školi bilo jako lijepo, dostojanstveno i emotivno, a uskoro će izaći iz tiska i knjižica NAŠ OTAC ANTE koju su napisali naši učenici i učitelji, upravo u čast ovog velikog čovjeka. Poslije puno godina, dobri duh otac Ante je opet s nama.

Koordinatorica i voditeljica svečane proslave  bila je knjižničarka Ivana Čarapina, prof. i dipl. bibl. Večer je otvorila ravnateljica Škole Božena Nikoletić, prof. koja je prije uvodnog pozdrava  izrecitirala pjesmu dobrodošlice ocu Anti, onu istu koju je recitirala prije 46 godina kad je otac Ante prvi put posjetio Metković nakon odlaska u Indiju, a njemu u čast  napisao njen otac Božo.

Knjižničarka Ivana  osvrnula se na njegov život, odrastanje u Metkoviću, školovanje u Travniku, Zagrebu i Italiji, odlazak i djelovanje u Indiji te dolaske u domovinu. Da večer bude ugodna i oku i uhu mnogobrojni posjetitelji imali su priliku uživati u divnim slikama iz života oca Ante koji su se izmjenjivali na PowerPoint prezentaciji, ali i pjesmama Tamo gdje palme cvatu i Hvala koje je izvela Ženska klapa učiteljica Žveljarin i Molitva sv. Frane koju su izvele učenice, članice Male klape. Na prezentaciji su se izmjenjivale slike oca Ante iz djetinjstva, Indije i prilikom dolazaka u Metković, ali i ostale značajne uspomene, poput mnogobrojnih pisma i zahvalnica koje su nam naši sugrađani ustupili. Petnaestominutni film Girđa korači, nastao u produkciji Glasa koncila 1978. godine,  uvelike je doprinijelo  oživljavanju uspomenu na oca Antu. Posebno je bilo emotivno u dva navrata čuti isječke govora oca Ante, autentične snimke njegovih propovijedi koje je upućivao na misama u Solinu i Zagrebu. U njima je dao jasnu poruku ga se spomenemo u molitva, kad njegova svijeća dogori, što su svi nazočni uz molitvu fra Lukice Vojkovića učinili.

Lijepa večer, puna radosti što smo mogli zajedno slaviti rođendan na našeg misionara i Metkovca.

Otac Ante će svakako obilježiti ovu školsku godinu i generacije učenika koji su se ovdje zatekli. Puno se o njemu govorilo, pisalo, gledali se  filmovi, a kao kruna svega je izlazak nove knjižice koju nakon osam godina izdaje naša škola. Naš otac Ante Gabrić je autorsko djelo desetak učenika (Iva Bjeliš, Katarina Antonia Boras, Petar Borovac, Karla Bulum, Iva Galov, Tea Obšivač, Šimun Petrušić, Ana Putica, Antonia Šutalo, Iva Vučković), a koje su uredile profesorice Nikolina Vugdelija, Ines Vukoja i Ivana Čarapina uz veliku trud i podršku odgovorne urednice, ravnateljice Božene Nikoletić. Ova će se knjižica izdati uz financijsku podršku Grada Metkovića i Upravnog odjela za obrazovanje, znanost, kulturu i sport Dubrovačko-neretvanske županije. Na samoj proslavi u četvrtak, učenici šestih razreda Petar Borovac i ana Putica čitali su  ulomke, a nakon izlaska iz tiska svakako upriličiti predstavljanje i ovog uratka za koju je već pokazan veliki interes.

Na radijskoj postaji Radio Narona, u nedjelju 29. veljače 2015. godine, naši su učenici i učitelji gostavali u emisiji Školski mozaik, a emisija je bila posvećena našim školskim aktivnostima u čast oca Ante Gabrića.

Za lijep i ugodan interijer u holu škole uvelike su pridonijela i dva prekrasna panoa, radovi učitelja likovne kulture Ante Leke i Ivane Šiljeg.

Fotogaleriju možete pogledati klikom na ovu sličicu.

Zahvaljujemo svima koji su nazočili proslavi, osobito onima koji su s nama podijeli svoje uspomene na oca Antu. Zahvaljujemo na medijskoj podršci televizijskoj kući HRT, radijskim postajama RADIO NARONA i RADIO DELTA, portalima metkovic.hr i metkovic-news.com.

Objavljene vijesti  na drugim mrežnim stranicama možete pročitati ovdje: http://metkovic-news.com/news/pocelo-obiljezavanje-stote-godisnjce-rodenja-misionara-ante-gabrica/ i http://www.metkovic.hr/default.asp?izb=novosti/daniOAG270215.asp.

Emisiju Školski mozaik  RADIJA NARONA možete poslušati klikom  na ovu sličicu.

U priloženim dokumentima pogledajte i PowerPoint prezentaciju s lijepim fotografijama oca Ante.

Priloženi dokumenti:
100-ta_godisnjica_ro_enja_oca_Ante_Gabrica,_ppt.pdf (15.45 MB)

objavio: Ivana Čarapina   datum: 4. 3. 2015.

« Ožujak 2024 »