HUMANITARNA AKCIJA

Korizmena akcija u našoj školi

Suradnici oca Ante Gabrića i Majke Terezije

Tijekom korizme uz pomoć Vijeća učenika učenici naše škole postali su Suradnici oca Ante Gabrića i Majke Terezije. Akcija je provedena u okviru društvene dimenzije Građanskog odgoja s ciljem poticanja razvoja humanitarnih vrednota usmjerenih na dobrobit pojedinca kod djece, kako u lokalnoj, tako i u široj zajednici. Na inicijativu su pozvani riječima oca Ante: „Svi su mi obećali da će se moliti i žrtvovati za misije. Opetujem: moliti i žrtvovati se, malo manje žvake, bombona i keksa... da će biti marljivi u učenju, vjerni crkvi i vjeronauku, redoviti na misi, poslušni roditeljima, međusobna ljubav. Čitava vreća malih, a tako krasnih žrtava.“   piše pedagoginja Nikolina Vugdelija, prof.

U okviru te inicijative, učenici su sa svojim nastavnicima i roditeljima pripremili i ukrasili kasicu koja se nalazila kod razrednika ili razrednice. Tijekom korizme odrekli su se nekog slatkiša u korist djece u Tanzaniji, a svoje priloge su predavali u kasicu tijekom Sata razrednika.

Akcija je trajala do 25. ožujka 2015. godine kada su predane sve kasice s prikupljenim prilozima. Povjerenstvo  u sastavu Ivane Šiljeg, učiteljica Likovne kulture,  Ante Leke, učitelj Likovne kulture i Marine Nikolić, učiteljica Tehničke kulture, imalo je težak zadatak izabrati najljepšu. Kako je bilo mnogo lijepih uradaka, izabrane su najbolje kasice u dvije kategorije, viši i niži razredi. Među razrednom nastavom najljepše su bile kasice: 2. a, 4. f i 4. b razreda, a među predmetnom 8. d, 7.a i 7. c.

Moramo pohvaliti izniman trud i uključenost svih učenika, učitelja i roditelja Škole.

Za  dječicu u Sirotištu sv. Ante u Songei u Tanzaniji, koje vodi hrvatska misionarka Ivana Marasović - Udruga Kolajna ljubavi, prikupljeno je 8.041,15 kuna kako bi uljepšali njihovu svakodnevnicu.  Učenici Osnovne škole Stjepana Radića već su u više navrata pomagali ovom sirotištu u Tanzaniji. Ono što učenike i učitelje vodi u ovoj i sličnim akcijama riječi su najvećega hrvatskog misionara, Metkovca oca Ante:

„...Život dati drugima, to i jest ljubav. Imati život samo za sebe, taj život ništa ne znači… Sve je slađe kad se dijeli, kad se daje. I darovi i život! Najslađe je kad sve možeš dati.“

objavio: Ivana Čarapina   datum: 13. 4. 2015.