Prebrojavanje gnijezda piljaka – projekt Spring alive

Ornitološko društvo Brkata sjenica u suradnji sa učenicima 7. c razreda nastavilo je aktivnosti vezane uz volonterski projekt Spring alive. Članovi ornitološkog društva sa učenicima i nastavnicom Natašom Jakišić prebrojavali su aktivna gnijezda piljaka.

Kolonija se jednim dijelom nalazi ispod mosta na Neretvi, a dijelom na Domu kulture grada Metkovića. Nakon što su đaci s volonterima iz udruge Brkata sjenica Barišom Ilićem  i Marijanom Juretićem prebrojali gnijezda došlo se do broja aktivnih gnijezda piljaka u opisanoj koloniji koji se kreće od 110 do 120. Ovdje su uzeta u obzir i gnijezda koja se obnavljaju.

Radi se  o međunarodnom volonterskom projektu gdje se školska djeca educiraju o zaštiti ptica i njihovih staništa, a samim tim i o zaštiti prirode. Gospodin Bariša Ilić je djeci  objasnio o kojim se vrstama ptica radi i poučio ih o metodologiji prebrojavanja gnijezdeće populacije. Djeca su dobila postere na kojima su ptice koje se žele pratiti a osigurala ih je udruga BIOM koja je nositelj projekta za Hrvatsku.

Dogovorio se još jedan obilazak sa učenicima kako bi se ustanovio točan broj izgrađenih aktivnih gnijezda. Članovi udruge zahvalili su se nastavnici Nataši Jakišić i učenicima 7.c razreda na trudu i učestvovanju u projektu.

objavio: Administrator   datum: 13. 5. 2015.

« Ožujak 2024 »