Izvannastavne aktivnosti

Kako se gradi hotel za kukce?

Učenici naše škole, koji u ovoj školskoj godini pohađaju Ekološku skupinu, sa svojom voditeljicom Vesnom Pavlović, nastavnicom iz biologije, sudjelovali su na predavanju i radionici Hotel za kukce "U sretnom muzejskom vrtu" koja se održala 3. listopada  u Prirodoslovnom muzeju Metković.

U uvodnom dijelu gosp. Dubravko Dender, djelatnik Uprave za zaštitu prirode Dubrovačko-neretvanske županije, održao  je edukativno predavanje iz područja ekologije i zaštite korisnih kukaca. Nakon toga slijedila je radionica u kojoj su učenici od ponuđenog prirodnog materijala (grančice, slama, snopovi šupljih stabljika trske, češeri, stara kora drveta) počeli graditi nastambe za kukce. Svrha radionice je razvijati ekološku osviještenost djece, popularizirati  zaštitu prirode, educirati djecu o važnosti korisnih kukaca i očuvanju biološke raznolikosti.

Korisni kukci su zaštita svakog vrta, pomažu u očuvanju biološke raznolikosti, prirodnoj ravnoteži i oprašivanju, te suzbijanju nametnika što je dovoljno razloga da ih zavolimo i izgradimo kućice koje će im zimi pružiti zaštitu od hladnoće. Zima je vrijeme kada se kukci zavlače u skrovišta gdje im je manje hladno. Hotel za kukce tada  im služi kao odličan zaklon. Tijekom ljeta može im pružiti stanište za život i tako povećati njihovu brojnost u vrtu.

Učenici su pokazali svoju kreativnost i vidjelo se kako uživaju u zajedničkom radu i međusobno su izmjenjivali ideje pri izradi kućica.Posebno su bili iznenađeni i sretni kada su doznali da će svatko svoju napravljenu kućicu ponijeti kući gdje će moći promatrati nove stanare svog vrta i pružiti im zaštitu.

Kako napraviti hotel za korisne kukce?

POPIS POTREBNOG MATERIJALA I OPREME - PRIBORA

• drvo za konstrukciju (mogu poslužiti i drvene palete)
  • vodonepropusni pokrov - stari crjepovi ili komadi krovne ljepenke, najlon i sl.
  • stare opeke, najbolje one s rupama
  • drvene oblice
  • grančice, slama, ovčja vuna, snopovi šupljih stabljika trske ili drugog bilja, suho lišće, češeri, stara kora drveta

POSTUPAK
1. Uz pomoć odraslih napravite drvenu konstrukciju kao jednostavnu policu s krovom. Neka dno bude malo odignuto od tla tako da ispod možete ostaviti nekoliko starih dasaka. Ispod njih se vole zavlačiti babure i kukci čije je stanište vlažno tlo

2. Prikupite razne materijale koji će poslužiti kao skrovišta kukcima i njihovim puzajućim srodnicima

3. Ručnim svrdlima (odrasli to mogu i električnom bušilicom) izbušite rupe na pripremljenim oblicama

4. Pripremljene materijale posložite na police

5. Sklonište ostavite na miru tjedan-dva, a onda oprezno pođite pogledati tko se sve u njega doselio. Ako oko vas budu letjele ose ne dajte se uplašiti i nikako nemojte početi mahati rukama i udarati ih. One ne piju krv i ne žele vas ubosti ako se ne osjećaju ugrožene. Ako vas je strah za promatranje radje koristite dalekozor.

MOŽE I JEDNOSTAVNIJE
Ako nemate vlastiti vrt možete pronaći mirno mjesto bilo gdje i postaviti malo sklonište. Takvih mjesta uvijek se nađe. Ako nikome ne smeta, sklonište ćete moći povremeno obilaziti i promatrati kukce koji su se tamo nastanili.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 6. 10. 2015.