preskoči na sadržaj
Vijesti

PŠ MLINIŠTE

Kako je Područna škola Mlinište postala škola za dječake?

Ove školske godine 2015./2016. primjetili smo zaista jednu vrlo neobičnu pojavu i to u našoj područnoj školi u Mliništu. Naime, dva kombinirana odjela od 1.do 4. razreda pohađa samo 9 učenika.  Iako smo pomalo tužni jer je u toj veseloj školi sve manje učenika, neobično nas je razveselila i iznenadila činjenica da su svi učenici dječaci. Tako su Kristian, Leon, David, Petar, Dominik, Danijel, Bruno, Mate i Karlo postali učenici u pravoj školi za dječake, a možemo samo strpljivo čekati da među njih dođe i koja djevojčica pa da im bude još veselije. Ovako, učiteljicama Ivanki Vuletić i Maši Petrov ne preostaje ništa drugo, nego sa svojim učenicima zaigrati nogomet pa da nogometna ekipa bude potpuna.


Ovo je izvrsna prilika da se prisjetimo i nekih zanimljivosti iz prošlosti kad su zaista samo dječaci imali priliku obrazovati se.

       Naime, istodobno s pronalaskom pisma otvaraju se i prve škole. Škole su najprije  odgojale pisare koji su zatim postojali državni činovnici i svećenici. Nisu bile obavezne i u njih nisu išli svi, kao danas, već samo djeca imućnijih roditelja. Djevojčice uopće nisu mogle ići u školu. U školama se strogo pazilo uče li dječaci dovoljno marljivo. Za loše učenje, zakašnjavanje te nepristojno ponašanje učenici su bili kažnjavani batinama.

       U starom Rimu školu su polazila djeca između 7 i 15 godina. U školama su sjedili i dječaci i djevojčice, a ponekad i robovi. Djeca su u školi učila čitati, pisati i računati, a znanje se stjecalo uz upotrebu šibe. U ostatku Europe do 14. stoljeća škole su vezane za samostane i crkve i u njima su se školovali svećenici. Budući vladari i njihovi najbliži rođaci obrazovali su se na dvoru, gdje su osim pisanja, pjevanja i stranog jezika učili i borilačke vještine.

      Tek u 17. stoljeću obrazovanje je postalo poželjno i za djevojčice, ali nisu išle u školu već su ih poučavali otac ili braća. Prve škole za djevojčice počele su se otvarati u 18. stoljeću, ali se najveća pozornost pridavala plesu, pjevanju, slikanju i govorenju stranih jezika. Nakon prve industrijske revolucije u kojoj je došlo do povećanja životnog standarda uvelike je došlo i do razvoja školstva. Tijekom 20. stoljeća provedene su mnogobrojne reforme koje su najzaslužnije za sustav obrazovanja kakav imamo danas. Danas djeca kreću u osnovnu školu sa 7 godina, osnovna škola traje 8 godina. Nakon osnovne škole djeca upisuju srednju školu koja traje 3 ili 4 godine, a nakon srednje škole postoji mogućnost upisa na fakultete.

        Na kraju, otkrivamo vam priču kako je nastala prva škola, a prvom školom i prva učiteljica. Priča kaže da je jedan čovjek pod imenom School imao puno djece, a morao je puno raditi. Jednoga dana došao je na ideju da bi on mogao svoju djecu zatvoriti u jednu prostoriju i svoju najstariju kćer staviti u prostoriju da ih čuva. Ubrzo je shvatio da je to bila jako dobra ideja pa su i drugi ljudi s mnogo djece počeli dovoditi djecu njegovoj kćeri. A naziv škola dolazi od njegovog prezimena koje u prijevodu znači škola. 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Čarapina   datum: 12. 10. 2015.

Tražilica

OGLASNA PLOČA

 



DOKUMENTI


ŠKOLSKI AKTI

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Anketa
Kakav imate odnos sa svojim roditeljima?





KORISNI LINKOVI
Korisni linkovi

Časopisi
 • Drvo znanja
 • Bug
 • Geo


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Forum




preskoči na navigaciju