HRVATSKI JEZIK

PROJEKT „PRIČA JESENSKOG ŠEŠIRA“

Kraj listopada i početak studenoga bili su pravo vrijeme da našu školu preplavi najnoviji modni krik – jesenski šeširi. Ne samo da su lijepo izgledali, nego je svaki šešir bio prilično razgovorljiv i svaki se htio posebno predstaviti. Učinili su to u učionicama hrvatskoga jezika koje su ih ugostile i uživale u druženju s njima.

„Bok! Ja sam Šeširko Šeširkić. Dolazim iz grada Žirograda u kojem jesen vlada…“ veselo su započinjali svoju priču, a neki su nam čak i zapjevali. Jesenski šeširi bili su dio mjesečnoga projekta koji su radili učenici petih razreda naše škole. Zadatak svakoga učenika bio je što maštovitije i bogatije ukrasiti šešir jesenskim plodovima te osmisliti priču kojom će se šešir predstaviti kada se jednom nađe na glavi svoga vlasnika.  Njihove nastavnice hrvatskoga jezika Marijana Gluščević, Ana Jogunica, Iva Stojić Dominiković i Ines Vukoja uživale su u projektu i kreativnom radu učenika, a priče i šešire nagradili su brojnim peticama.

Nastala su prava mala umjetnička djela. Učenici su, naime,  pokazali svoju kreativnostudahnuvši život svojim jesenskim prijateljima pa se svaki od njih na jedinstven način predstavio i upoznao s ostatkom razreda. Neki od njih došli su čak s drugoga kraja svijeta, a svima im je bilo zajedničko to što su uspjeli unijeti jesensku čaroliju u školu. Kako je Šeširka Šarenka rekla: „Dok sam letjela vašim šarenim šumama, kupila sam šuštavo lišće i brala šarene plodove sa stabala. Sada sam najljepši šešir, a ljepotu vaše jeseni prenijet ću cijelome svijetu.“ Neki su u učionice hrvatskoga jezika uletjeli ravno s modne piste: „Pogledajte svi ovaj modni krik, jesenski plodovi sad su vam hit… Modnim pistama nagrade se dijele, ponosan sam što su dio mene.“ Bilo je i onih koji su odlučili čitavo „jesenovanje“ provesti u Metkoviću, uživati uz Neretvu i sladiti se slasnim mandarinama: „Ovdje sam na jesenovanju do 21.prosinca ove godine. Probudit ću Metković svojim šarenilom. Pjevat ću vam jesenske pjesmice i naučiti vas jesenski ples.“ Šeširi obožavaju jesen i dive joj se, kako i ne bi kad im je ona podarila tako raskošan izgled. Jesenska čarolija nije mimoišla ni našu zbornicu, a ni hodnike gdje nastavnice nisu mogle odoljeti da ne isprobaju šešire, najmodernije modne dodatke ove jeseni. Petaši su bili oduševljeni napravljenim i kažu da jedva čekaju novi projekt.

A do tada, jesenski će šeširi krasiti učionice ili čekati u ormarima svoje nove pustolovine. Do novoga projekta uživajte u slikama i u Šeširkovim rimama.

„…Smijem se, šećem

I veselim svima.

Znajte, ovu raskoš

Samo jesen ima.

I još nešto za kraj:

Tri mjeseca slavan ću biti,

A zatim ću se

U ormar skriti.“

objavio: Ivana Čarapina   datum: 19. 11. 2015.