Naši učenici na edukaciji "Obnovljivi izvori energije"

Sklopu Drugog Dubrovačkog Energetskskog Tjedana (DDET), učenici  naše škole sudjelovali su na edukaciji ''Obnovljivi izvori energije'' u organizaciji LegoEdukacija (Zagreb). Edukacija je izvedena u četvrtak, 19. studenog, u obliku radionica, namjenjenih za učenike od 5. do 8. razreda. Koristeći elemente poput LEGO solarne ploče i LEGO multimetra polaznici su istraživali učinkovitost prikupljanja obnovljivih izvora energije, na praktičnim primjerima. Tako su izrađivali: vjetroelektranu, dizalicu, vozilo na motorni i solarni pogon, i druge vježbe.

Učenici su nam kazali: Kroz ove vježbe  smo naučili kako se kinetička energija pretvara u električnu energiju. U solarnim ćelijama se sunčeva energija pretvara u električnu energiju. Kinetička energija čekića se pretvara u toplinsku energiju...

Posebna poslastica nam je bila provozati se u automobilu na električni pogon, samostalno voziti  električni bicik i trikke, te razgledati motocikle i automobile na električni pogon. Učenici su postavljali izlagačima brojna pitanja, a naročito ih je zanimalo koliko košta električni bicikl i trikke.  Potom su zaključili, da su cjene još uvijek neprihvatljive za njihove mogućnosti.

Zahvalni smo učiteljici tehničke kulture i informatike Marini Nikolić, koja nas je zainteresirala za ovu edukaciju i vodila nas u Dubrovnik, te Zajednici tehničke kulture grada Dubrovnika koja je organizirala.

Na kraju su učenici dobili potvrdu o sudjelovanju na radionici „Obnovljivi izvori energije“, te napunili baterije sa sljedeći radni dan u školi.

objavio: Administrator   datum: 20. 11. 2015.