Projekt ZDRAV ZA PET

Mjesec borbe protiv ovisnosti                         (15. studenoga – 15. prosinca)

I ove školske godine naša škola sudjeluje u obilježavanju Mjeseca borbe protiv ovisnosti u sklopu projekta Zdrav za pet, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva zdravlja i Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Kroz edukativna predavanja i radionice, projekt se provodi na nacionalnoj razini s ciljem osvješćivanja cjelokupne javnosti o problemu zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga, kao i poticanja našeg društva na aktivnu borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga.

U našoj školi predavanje je održala policijska službenica za prevenciju u Policijskoj postaji Metković – Ivana Bajo.  Sudjelovali su učenici osmih razreda zajedno sa svojim razrednicima. Učenicima se skrenula pozornost da postoji široki spektar činjenica koje ohrabruju mlade ljude da počnu koristiti alkohol. Najčešće su: pritisak vršnjaka i medija, druženje s vršnjacima koji piju i okupljanje kod kuće, na ulici, u parkovima. Ukazala je i na posljedice alkoholizma, problematično ponašanje kao nuspojavu, slabiji školski uspjeh i  mogućnost nastanka problema sa zakonom. Učenike je upozorila i na porast virtualnog nasilja. Objasnila im je načine na koje se mogu zaštititi, kome se mogu obratiti te što učiniti ako uoče neki od oblika virtualnog nasilja. Zainteresiranost učenika potvrdila je potrebu za što češćim održavanjem ovakvih radionica.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 9. 12. 2015.