DAN LJUDSKIH PRAVA - 10. prosinca

Dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost - bez ikakvih razlika”.

Univerzalnu deklaraciju je usvojila je i objavila Opća Skupština UN-a u Parizu, 10. prosinca 1948. godine. Deklaracija predstavlja prvo globalno izražavanje prava svih ljudskih bića. Sadrži 30 članaka koji su kasnije elaborirani u međunarodnim ugovorima, regionalnim instrumentima ljudskih prava, nacionalnim ustavima i zakonima koji proizlaze iz Deklaracije.

Svjedoci smo da je i danas potrebna posebna pažnja i ulaganje napora radi ostvarivanja ovih načela u praksi. Unatoč napretku u razdoblju od šest desetljeća, ljudska prava socijalno ugroženih, starijih i nemoćnih osoba, manjinskih skupina, ugrožena su u razvijenim zemljama, ali posebice u brojnim nerazvijenim zemljama širom svijeta.

Poštivanje načela Deklaracije, solidarnost, tolerancija i aktivna uloga svakog pojedinca u promicanju ljudskih prava, zadaća je koja nikada neće biti u potpunosti okončana.

Ovogodišnji Dan ljudskih prava posvećen je lansiranju dugogodišnje kampanje za 50. obljetnicu dvaju međunarodnih saveza o ljudskim pravima: Međunarodni sporazum o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima te Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, kojeg je usvojila Opća skupština Ujedinjenih naroda 16. prosinca 1966. godine.

Dva Saveza, s Općom deklaracijom o ljudskim pravima, čine Međunarodnu Povelju ljudskih prava, utvrđujući građanska, politička, kulturna, ekonomska, socijalna i prava koja su rođenjem prava svih ljudskih bića.

Ovogodišnji slogan "Naša prava. Naše slobode. Zauvijek." ima za cilj promicanje i podizanje svijesti o dva Saveza na njihovu 50. obljetnicu. Dugogodišnja kampanja odnosi se na teme prava i sloboda - slobodu govora, slobodu bogoštovlja, slobodu od oskudice i slobodu od straha - koje podupiru Međunarodnu povelju ljudskih prava, a relevantne su danas kao što su bile kada su i usvojene prije 50 godina.

Izvor: http://www.skole.hr/

objavio: Ivana Čarapina   datum: 10. 12. 2015.

« Ožujak 2024 »