MEĐUNARODNI DAN VLAŽNIH STANIŠTA

Dolina Neretve je naše blago!

Godine 1971. potpisana je Ramsarska konvencija u iranskom gradu Ramsaru, koju su potpisale 154 države, uključujući i Republiku Hrvatsku. Od tada se svake godine, već točno 45 godina, 2. veljače obilježava Međunarodni dan vlažnih staništa.
Dolina Neretve uvrštena je u Ramsarski popis jer sadrži najvrijednije ostatke sredozemnih  močvara te je gotovo jedinstvena u Europi. Danas je veći dio nekad nepreglednih močvarnih prostora izmijenjen, ali velike površine močvarnih staništa su ostale sačuvane.
Dugi se niz godina u našoj školi provode hvalevrijedni ekološki, likovni te kulturni  projekti  kojima je cilj edukacirati mlađe naraštaje o važnosti očuvanja močvarnih staništa.

Prigodni pano s učenicima pripremio je uč. likovne kulture Ante Leko.

Međunarodni dan vlažnih staništa obilježen je i u Prirodoslovnome muzeju Metković gdje je održana izložba Močvara izvor života s likovnim radovima učenika Srednje škole Metković. Njihovi radovi su plod istraživačkoga, odgojnoga i obrazovnog rada s mladim naraštajima u svrhu promicanja svijesti o očuvanju delte Neretve. Izložbu su posjetili i naši učenici s nastavnicom iz biologije Vesnom Pavlović. O močvari je govorila i profesorica Katarina Barišić koja je poručila da je na nama svima štititi sve ono što nam je priroda podarila te da je naš zadatak očuvanje kulturne baštine, močvarnih staništa te raznolikosti biljnoga i životinjskog svijeta.

Izvor: http://www.metkovic.hr/vijest2.asp?vijest=8794

objavio: Ivana Čarapina   datum: 3. 2. 2016.

« Ožujak 2024 »