HRVATSKI JEZIK

Kad lektira postane radost

Učenici se ponekad požale da ne vole čitati lektire. Da je to u našoj školi rijetkost, govori i ova lijepa priča koju je s nama podijelila nastavnica Tatjana Hazirović Juračić. Puna dva mjeseca naša škola vrtjela se u čarobnom svijetu bajki, a posebno učenici šestih razreda koji su tada čitali bajke Ivane Brlić-Mažuranić. U okviru mjesečnog projekta Lutkarska bajka učenici su, radeći u skupinama, dramatizirali odabrane ulomke, izrađivali lutke, uvježbavali uloge izabranih likova da bi na satu lektire uživali u pravim malim lutkarskim predstavama. Dio učenika izrađivao je plakate koji prikazuju likove iz slavenske mitologije i hrvatskih narodnih priča koji su književnicu nadahnuli u stvaranju likova bajki. Neki su istraživali jezik I. Brlić-Mažuranić: bilo je zanimljivo otkrivati značenja zastarjelica i pjesničkih riječi koje ovim pričama, složili su se učenici, daju posebnu slikovitost.

Bilo je i učenika koji su likove iz Priča iz davnine preselili u svoje stripove!  No, vrhunac uzbuđenja nastupio je kad je u učionicu kročila sama – Ivana Brlić-Mažuranić!

"Iako znamo da je u bajkama sve moguće, ostali smo bez riječi, čak je i naša ravnateljica priznala kako se tomu nije nadala! Prije nego smo se uspjeli snaći, našoj slavnoj književnici spremno su pristupili učenici novinari – uslijedio je vrlo zanimljiv intervju! Draga i blaga Ivana (kakve već jesu Ivane!) ostala je s nama do kraja sata i u 6.d i u 6.e razredu i priznala kako je uživala gledajući i slušajući što su učenici pripremili. I nama je to bilo nezaboravno druženje!" istaknula nastavnica Tatjana.

Nadamo se da ćete barem dio čarolije osjetiti gledajući fotografije!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 3. 2. 2016.