Projekt NEKA NAŠA ŠKOLA PROCVJETA

Započinjemo s projektom NEKA NAŠA ŠKOLA PROCVJETA

Suradnja s novootvorenim Prirodoslovnim muzejom u Metkoviću otvorila je nove mogućnosti školskog djelovanja i aktivnosti koje promiču ekološku osviještenost naših učenika i potrebu za očuvanjem biološke raznolikosti. Taj potencijal lokalnih resursa kroz projekt Neka naša škola procvjeta želimo nastaviti provoditi kroz ekološke, likovne i kulturne programe kojima se potiče međuinstitucionalna suradnja, edukacija učenika o značenju specifične ornitološke zbirke koju Muzej ima u stalnom postavu, popularizacija brige i skrbi o pticama delte Neretve. U  projektu naglasak se stavlja na poticajno okruženje  s ciljem stvaranja školskog okruženja koje će na estetski dopadljiv način učenicima omogućiti ugodniji boravak u školskom interijeru i eksterijeru i potaknuti ih na očuvanje i brigu o svom okolišu. Nadamo se da će učenici tako pokazati veći interes i pažnju prema onome što sami aktivno stvaraju, oslikavaju i uređuju.  Kroz školski projekt Neka naša škola procvjeta  postiglo bi se utvrđivanje vlastitog identiteta, prepoznatljivost i promicanje vrijednosti timskog rada učenika, učitelja i roditelja.

Ovaj projekt financira UPRAVNI ODJEL ZA ZAŠTITU OKOLIŠA I PRIRODE Dubrovačko-neretvanska županije, a s učenicima sudjeluju učitelji prirode/biologije, voditelji ekoloških skupina, učitelji rehabilitatori u odjelima za obrazovanje djece s posebnim potrebama, učitelji likovne i glazbene kulture i dio učitelja razredne nastave. Koordinatorica projekta je knjižničarka Ivana Čarapina.

S dolaskom lijepog vremena došlo je vrijeme za prve aktivnosti u vrtu koje su planirane projektom NEKA NAŠA ŠKOLA PROCVJETA.

Donosimo kratki opis projekta i aktivnosti koje će se provoditi:

• uređenje školskog vrta / Sadnja patuljastih ruža, tulipana, zumbula, narcisa, kumkvata – patuljaste naranče; izrada kamenjara sa mediteranskim biljkama kao što su lavanda, ružmarin, brnistra, majčina dušica, kadulja, smilje...; estetsko uređenje i obnova vrta koji okružuje školu; izrada i postavljanje u vrt hranilica za ptice i tzv. hotela za kukce: izrada i postavljanje u vrt i školski interijer skulptura izrađenih od prirodnih materijala

= voditelji:  učitelji prirode/biologije, ekoloških skupina, učitelji rehabilitatori u odjelima za obrazovanje djece s posebnim potrebama

= broj učenika: do 50

• suradnja s Prirodoslovnim muzejom (održavanje radionica u muzeju i Školi, predstavljanje suradnje Škole i Muzeja u užoj i široj lokalnoj zajednici i sl. izvanučionička nastava)

= voditelji:  učitelji prirode/biologije, ekoloških skupina, učitelji razredne nastave = broj učenika: do 600

• uređenje školskog igrališta / obnova i oslikavanje postojećih sprava na školskom igralištu; oslikavanje igrališta  za tzv. igre na otvorenom npr. Školica, Križić-kružić i dr.

= voditelji učitelji likovne kulture, tjelesne i zdravstvene kulture, razredne nastave

= broj učenika: do 10

• uređenje školskog interijera / obnova i oslikavanje dotrajalih i starih zidova hodnika, stubišta, školske ograde, ukrašavanje interijera sa zidnim reljefima ptica, učeničkim likovnim radovima i sl.

= voditelji učitelji likovne kulture, izvannastavna likovna skupina

= broj učenika: do 120

• kulturno-ekološka manifestacija TEORIJA SVEGA U SIMFONIJI PTICA / snimanje filma u kojem se predstavljaju sve razvojne faze i aktivnosti projekta NEKA NAŠA ŠKOLA PROCVJETA; povezivanje glazbene, likovne i filmske kulture s ekološkom brigom za održivost ptičjih vrsta u Neretvi; predstavljanje učeničkih dostignuća, razvoja i napretka kojim se promiče odgojno-obrazovni proces, ali i povećava društveni ugled škole i njena percepcija u javnosti; organiziranje svečanosti/priredbe u kojoj se predstavlja projekt uz filmsku projekciju i kulturni program za javnost

= voditelji učitelji glazbene  kulture, školska knjižničarka i ostali voditelji projekta
= broj učenika: do 150

objavio: Ivana Čarapina   datum: 8. 2. 2016.

« Ožujak 2024 »