IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE

ZELENA KNJIŽNICA OŠ STJEPANA RADIĆA

Diljem Republike Hrvatske 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige u spomen Marku Maruliću, Ocu Hrvatske Književnosti, koji je 22. travnja 1501.godine dovršio i potpisao svoju Juditu - ep o hrabroj udovici koji je želio približiti onima „koji đačke knjige ne razumiju“, odnosno onima koji ne znaju latinski jezik te je zato tumači na hrvatskom jeziku. Na taj je način nagovijestio jedinstvo hrvatskog jezika, a djelo se smatra prvim umjetničkim epom koji je ispjevan na hrvatskome jeziku. Dan hrvatske knjige, posebno je bitan ove, 2016. godine kada se obilježava stota godišnjica izlaska Priča iz davnina Ivane Brlić-Mažuranić. Uz proslavu jednog domaćeg jubileja, Hrvatska se pridružuje i međunarodnom obilježavanju četiristote godišnjice smrti dvojice velikana svjetske književnosti: Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa. U kalendarima knjigoljubaca 23. travnja je obilježen kao Svjetski dan knjige i autorskih prava i kao takav pravi datum za simboličko obilježavanje Noći knjige kulturne manifestacije koja postaje sve popularnija u svim knjižnicama Hrvatske.

Osim ova dva istaknuta nadnevka važna za knjigu i knjižnice, 22. travnja se obilježavao i Dan planeta Zemlje koji je posebno lijepo obilježen u vrtovima OŠ Stjepana Radića, Gimnazije Metković i Srednje škole Metković zajedničkim programom pod nazivom Zeleni zagrljaj.

Naša školska knjižničarka Ivana Čarapina, prof, i dipl. bib. došla je na ideju da u školskom vrtu napravi ZELENU KNJIŽNICU te da se na taj način objedini obilježavanje ovih istaknutih nadnevaka. Zelenoj knjižnici su se najviše obradovali učenici 1.c, d i e razreda s učiteljicama Marijanom Kljusurić, Aleksandrom Lukić-Skelić i Žanom Marević, a knjižničarki Ivani je jedino bilo žao što svi učenici nisu mogli posjetiti novu knjižnicu.

Djelić atmosfere donosimo u kratkom filmu  ZELENA KNJIŽNICA. Klikom na fotografiju pokrenite film, pojačajte zvuk i uživajte.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 24. 4. 2016.