HRVATSKI JEZIK

SUDNICA

Kad čuju riječ lektira, učenici se najčešće uhvate za glavu. Sjete se svih onih stranica koje moraju pročitati. Svih stranica za koje su unaprijed odredili da su dosadne, a da im nisu ni pružili priliku. Kako bi se učenike potaklo na čitanje, neprestano treba osmišljavati zanimljive i kreativne zadatke koji će ih uvući u svijet knjiga i polako im, sa svakom novom lektirom, otkrivati čari toga svijeta.

Jedan takav projekt bila je SUDNICA koju su pripremili učenici sedmih razreda naše škole sa svojim učiteljicama Hrvatskoga jezika. Sudilo se Miki iz lektire Iz velegradskoga podzemlja koji je pijan došao kući i ubio svoju kćer Evicu. Učenici su se izvrsno pripremili i uživjeli u svoje uloge te pokazali da lektira ne mora biti dosadna. Upravo suprotno, dosadno ispitivanje sadržaja lektire, zamijenili su kreativnim projektom u kojemu su svi uživali.

Najprije su sudski službenici pozvali sudce koji su pročitali optužnicu i zaželjeli svima sreću i pošteno suđenje. Nakon toga su tužitelji i branitelji ispitivali svjedoke pokušavajući pridobiti članove porote na svoju stranu. Osim Mikine žene i sinova, Jankića, gospodina, liječnika i policajca, za što zanimljiviji ugođaj u sudnici pobrinule su se i znatiželjne susjede koje su, naravno, sve čule i sve vidjele, ali svaka na svoj način.

Da bi suđenje bilo pravedno i u skladu sa zakonom, pobrinuli su se strogi i pravedni sudci koji su svoj sudački čekić upotrijebili samo nekoliko puta, tek da smire burne komentare i raspravu koji su nastali nakon izjava pojedinih svjedoka.

Nakon ispitivanja svjedoka, tužitelji i branitelji su se završnim govorima još jednom obratili poroti koja nije imala nimalo lagan zadatak. Na temelju svojih zapažanja i zabilješki za vrijeme suđenja na kraju su ipak jednoglasno odlučili da je Mika kriv. Osudili su ga na deset godina zatvora, a sudci su mu preporučili i boravak u klinici za odvikavanje od alkohola.

Kako je SUDNICA izgledala u 7.d i 7.e razredu pročitajte u kratkim komentarima i pogledajte u fotogaleriji.

„Sat lektire je sat od kojega svi strepe. Hoće li me pitati ili neće? Kako mu se zvala mama? Što se dogodilo na kraju? Brojna pitanja vrzmaju nam se po glavi prije početka sata. Da sat lektire ne mora biti strašan, dokazali su učenici 7. d razreda sa svojom nastavnicom Ines Vukoja. Lektiru Vjenceslava Novaka Iz velegradskog podzemlja pretvorili su u sudnicu. Sudilo se glavnom liku Miki... Učenici su, naravno, bili motivirani i peticama koje su dobili za dobro pripremljene uloge.“ (Ema Vidović, 7.d)

„Nakon pročitane lektire Iz velegradskoga podzemlja odlučili smo napraviti sudnicu.  Sudili smo Miki za počinjeno ubojstvo male Evice, njegove kćeri. U razredu smo se svi pripremili. Svjedoci su spremno odgovarali na pitanja tužitelja i branitelja nakon čega su oni održali završne govore.  Mika koji je bio pijan i nije znao što radi, osuđen je na 10 godina zatvora. Smatram da nas je ovaj projekt potaknuo na razmišljanje. Shvatila sam da trebamo biti zahvalni na svemu što imamo jer mnogi ljudi žive u jadu i bijedi.“ (Ana Putica, 7.d)

„Znate li onaj osjećaj kada trebate pročitati lektiru? Naravno, svima odmah pada na pamet neka stara knjiga koja ima previše stranica. Iako ju nismo ni otvorili, iako nismo bacili oko na sadržaj, odlažemo je u kut da čeka posljednji dan pred ispitivanje. Da lektira ne mora biti dosadna pokazuje nam projekt u sklopu kojega smo održali sat sudnice nakon pročitane lektire. Učenici su dobili različite uloge u kojima su se odlično snašli. Ali najbolje su ipak bile petice koje je na kraju podijelila nastavnica.“ (Karla Bulum, 7.d)

„Na satu lektire održano je suđenje Miki koji je pod utjecajem alkohola ubio svoju kćer Evicu. Tužitelj i branitelj odlično su obavili svoj posao. Postavljali su pitanja svjedocima na koja su ovi spremno odgovarali. Porota je mogla saznati sve detalje strašne noći u kojoj se dogodio zločin. Sutkinja je bila hrabra i organizirana. Svojom odlučnošću i uz pomoć porote pošteno je osudila Miku na 10 godina zatvora. Najteže je bilo njegovoj ženi Luciji koja je kroz sve to morala ponovno prolaziti.“ (Iva Bjeliš, 7.d)

„Smatram da je Mika zaslužio još veću kaznu zbog kriminalnoga djela koje je počinio, zbog alkoholizma, fizičkoga nasilja nad ženom i djecom, posebno nad malom Evicom koja je na kraju i umrla, ali i zbog duševne boli koju je svakodnevno nanosio svojoj obitelji. Takvi zločini bi trebali prestati.“ (Katarina Pratežina, 7.e)

„Sviđaju mi se lektire za sedmi razred sa socijalnom tematikom jer se time puno bavimo ove školske godine na satima Hrvatskoga jezika. Takve lektire nas mogu probuditi i puno nas toga naučiti o stvarnome svijetu koji ponekad zna biti jako ružan. Siromaštvo je natjeralo Miku da tugu utapa u alkoholu, a na kraju ga je to dovelo i do nesvjesnoga ubojstva kćeri Evice. Drago mi je što smo upravo ovu lektiru odradili kao sudnicu jer smo se svi potrudili, a nastavnica je bila jako ponosna na nas.“ (Mia Sršen, 7.e)

objavio: Ivana Čarapina   datum: 3. 5. 2016.