TJEDAN CRVENOG KRIŽA

TJEDAN CRVENOG KRIŽA U OŠ STJEPANA RADIĆA

Tjedan Crvenog križa započeo je obilježavanjem Svjetskog dana Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, 8. svibnja, u čast osnivaču Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Henryju Dunantu, rođenom na taj dan 1828. godine u Ženevi. Učenici naše škole uključeni u podmladak GD Crveni križ Metković skupa s gospođom Mirandom Hayni, djelatnicom Društva i nastavnicom Vesnom Pavlović voditeljicom podmlatka, organizirali su aktivnosti vezane uz djelovanje Crvenog križa.

Učenicima 1.c,1.d i 1.e razreda održali su radionicu u kojoj su pokazali  kako postupati u slučaju nezgode, kako pozvati hitnu pomoć i koje je podatke potrebno dati na telefon u toj situaciji. Na samom početku učiteljice Marijana Kljusurić, Žana Marević i Aleksandra Skelić djeci su ispričale priču  „Proljetno čišćenje dvorišta“ u kojoj je glavni lik medo Jurica  ozlijedio svoju šapicu čisteći dvorište. Kao što je u priči Lucijin tata koji je bio u Crvenomu križu na tečaju prve pomoći znao zbrinuti medinu ranu, tako su i naši učenici članovi podmlatka HCK Petra Obšivač, Ema Vidović, Lana Bačić, Stanka Tolj i Toni Žderić uz pomoć gospođe Mirande demonstrirali nekoliko ozljeda i time pokazali i prenijeli znanja i vještine pružanja prve pomoći pri zaustavljanju krvarenja iz nosa, kako pomoći osobi u nesvjesnom stanju, kako imobilizirati podlaktice i dr.

Učenicima 5.d, 5.e i 5.f razreda osim navedene radionice o pružanju prvoj pomoći učenice Rita Gabrić, Katarina Pratežina, Dora Arapović i Martina Žderić pokazale su što se nalazi u torbi  prve pomoći i u koju svrhu se pojedini materijali koriste. Uz pomoć power point prezentacije upoznale su učenike o Pokretu Crvenog križa i posebno istakle misiju Pokreta „Milosrđe u ratu“ i „Putem humanosti ka miru“ te istakle  djelatnosti koje volonteri Pokreta svakodnevno obavljaju.

Učenici su napravili i plakat o povijesti osnivanja Crvenog križa i načelima na kojima se zasniva aktivnost Pokreta. Plakat su izvjesili u holu škole i u prostorijama GD Crveni križ Metković. Učenicima su pokazale i brošure Crvenog križa koje djeci na slikovit i prihvatljiv način propagiraju svoje aktivnosti vezane za zdravstveni odgoj, humanitarni rad i razvoj ekološke svijesti. Istakli su potrebu za humanitarnim djelovanjem i pozvali učenike da se uključe u aktivnosti  podmlatka u našoj školi.

Saznanja koja su učenici spoznali ovakvim načinom rada su vrlo korisna jer nikad se ne zna kada se možemo naći u situaciji da nekome spasimo život. Ovim putem zahvaljujemo se gospođama Neli Orlović i Mirandi Hayni na suradnji u realizaciji navedenih aktivnosti.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 12. 5. 2016.

« Ožujak 2024 »