MEĐUNARODNI PROJEKT SIERPINSKI CARPET

Učiteljica Marijana Curić  sudjelovala na predstavljanju projekta u Španjolskoj

Završnica  svjetskoga matematičkog projekta  Sierpinski  Carpet  održala se 13. svibnja 2016. godine u Palači Municipal de los Juegos  Mediterráneos, u Almeríji (Španjolska) od 10 do 14 sati. Organizator svečanosti je Sveučilište  u Almeriji, a  jedina hrvatska predstavnica bila je naša učiteljica  Marijana Curić, koordinatorica projekta za OŠ Stjepana Radića. Ovim događajem slavilo se 100 godina opisivanja ovog čuvenog fraktala. U projektu je sudjelovalo 32 000 učenika diljem svijeta, a učitelji i učenici koji su sudjelovali u završnom događaju zajedno su sastavili  7. iteraciju projekta čija je duljina stranice 43, 7 m, a sastoji se od 512 kvadrata  4.iteracije.  Naši su učenici napravili svoj dio koji je već ranije poslan na Sveučilište u Almeriji. Na taj su način učenici naše škole pridonijeli stvaranju ovoga ogromnog  fraktala za koji je Sveučilište u Almeriji  podnijelo zahtjev za  Ginesovu knjigu rekorda.

Fotografije i  video materijali s događaja mogu se pronaći na mrežnoj stranici Sveučilišta https://topologia.wordpress.com/2016/0/16/sierpinskialmeria/  te na  Facebook stranici Sierpinski Carpet  i eTwinning stranici projekta.

Osim stvaranja fraktala  7. iteracije program je sadržavao i aktivnosti stvaranja fraktala. Sa svih strana dvorane učenici i učitelji iz raznih škola izrađivali su različite fraktalne oblike od raznih materijala.

U holu palače  postavljena je izložba fotografija  prvih šest iteracije koje su izradili učenici diljem svijeta među kojima je predstavljena fotografija i  4. c razreda učiteljice Marijane Curić s izrađenom drugom iteracijom.

Prigodne majice koje su nosili sudionici smo imale su otisak sa slikom fraktala.

Učiteljica Marijana Curić imala je kratko predstavljanje projektnih aktivnosti OŠ Stjepana Radića na engleskom jeziku uz prikaz filma u kojem su učenici, sudionici projekta, izrazili svoj doživljaj projektnih aktivnosti te uputili Almeriji i svim prisutnima na velikom događaju pozdrave iz Hrvatske i iz naše škole. Filmić možete pogledati klikom na ovu poveznicu: https://www.youtube.com/watch?v=o838FkONRzw .

Svečanosti na Sveučilištu nazočili su i učitelji  iz Srbije, Poljske, Njemačke i Španjolske, a cijeli događaj je TV Broadcast prenosio  uživo.

Video kamerom snimljen je fraktal sedme iteracije te je događaj završen u 14 sati.

Osim završnog događaja, za vrijeme svog boravka u Almeriji učiteljica Marijana Curić posjetila je školu San Fernando i Sveučilište u Almeriji te je s voditeljicom projekta Sierpinski  Carpet na eTwinningu Dolores Jimenez Cardenas u dva 4. razreda radila radionice Sierpinsi Triangle (Sierpinski trokut). Istim su radovima učenici tih razreda na završnom događaju složili veliki fraktal

U slobodno vrijeme druženje s učiteljima također je bilo poučno i zabavno.

U društvu s autorom projekta J. L. Rodriguez  Blancas i David Crespo Casteleiro te učiteljima iz zemalja sudionica.

Učiteljica Marijana se zahvaljuje OŠ Stjepana Radića na podršci u radu na projektu i materijalima za rad na projektnim aktivnostima te gradu Metkoviću i Sveučilištu u Almeriji na sufinanciranju odlaska u Almeriju i boravka u istom gradu za vrijeme projektnih zbivanja i završnih događaja Sierpinski Carpet projekta.

Marijana Curić, koordinatorica projekta

objavio: Ivana Čarapina   datum: 19. 5. 2016.

« Ožujak 2024 »