NAŠI UČITELJI GLUMCI

PATKICA BLATKICA OSVOJILA DJEČJA SRCA

Glumci Metkovskoga amaterskog kazališta lutaka odigrali su pred učenicima nižih razreda naše škole interaktivnu predstavu Patkica Blatkica koja je zagolicala dječju maštu i svojom razigranošću osvojila dječja srca. Predstava, čiju režiju i adaptaciju potpisuje Hamica Nametak, prikazana je u Ustanovi za kulturu i sport 16. i 23. studenoga 2016. godine za učenike od 1. do 4. razreda.

PRIJATELJSTVO I SLOGA POBJEĐUJU SVE

Priča je to o nestašnoj patkici, lukavoj lisici i mudrome ježu koju su izvrsno uprizorili Antonela Markotić, Vatroslav Markotić, Anđelka Medak i Tomislav Tomić. Oni zajedno s dječjom publikom, koja u predstavi igra važnu ulogu, pokušavaju riješiti problem i priču vode sretnom završetku. Naime, Patkicu Blatkicu otela je lukava i zlobna lija dok je njezin čuvar Paško spavao. Ova interaktivna predstava koncipirana je kao stvarni dijalog između glumaca, lutaka i djece. Naravno, djeca su se svim srcem pridružila borbi protiv lukave lije i na sve moguće načine pokušavala spasiti Patkicu Blatkicu. Vesela i razigrana predstava djecu je zabavila i razveselila, podsjetila ih na važnost prijateljstva, ali i naučila da zajednički i s puno sloge mogu pobijediti zlo.

RAZGOVOR S GLUMCIMA

Nakon predstave s glumcima su razgovarale novinarke Lidia Leticia Marin, Vinka Mustapić, Korina Raguž i Lea Tomas, učenice 6. e razreda naše škole. Zanimljiva je činjenica da smo među glumcima prepoznali i poznata lica učitelja naše škole. U ugodnom razgovoru glumci su otkrili kako je nastalo Metkovsko amatersko kazalište lutaka, koliko su se dugo pripremali za predstavu, kako prave lutke i koliko uživaju u tome što rade te kako usklađuju svoje probe s poslovnim obavezama.

MAK LUTAKA U METKOVIĆU

MAK lutaka djeluje od 2013. godine u sklopu Metkovskog amaterskog kazališta, a prva predstava koju su uprizorili bila je Sretni kraljević. Ta uspješna predstava ujedno je i prva predstava koju su nakon dugoga niza godina napravili metkovski glumci. Naime, pedesetih godina prošloga stoljeća u Metkoviću je također djelovalo kazalište lutaka, a vodio ga je gospodin Živan Bjelovučić koji je u našoj školi bio nastavnik i osnovao je zadrugu Crveni ždral.

IZRADA LUTAKA I PRIPREMA PREDSTAVE

Gotovo godinu dana potrebno je da naši glumci amateri pripreme jednu predstavu. Svi zajedno sudjeluju u izradi lutaka i scenografije, ali nađe se uvijek onih koji su im spremni pomoći. Izrada lutaka za Patkicu Blatkicu trajala je pola godine, a glumcima su u pomoć priskočili redatelj Hamica Nametak, Ivan Ivaniš Kulija, Ivan Volarević, Ante Leko, Ksenija Kežić i Otilija Šiljeg. Uz svoje poslovne i privatne obaveze, naši glumci uspijevaju izrađivati lutke i pripremati predstavu. Iako to ponekad zna biti zahtjevno, kažu da u svemu, zapravo, uživaju jer se na daskama koje život znače igraju i pretvaraju u nešto drugo. Bilo bi jako dobro kad bi uspjeli u suradnji s našom školom održati i lutkarske radionice za naše učenike. Vjerujemo da bi to svima bilo zanimljivo i korisno.

USPJEH PATKICE BLATKICE

Patkica Blatkica premijerno je izvedena u travnju 2016. godine i odmah je osvojila dječja srca i razigrala dječju maštu. Predstavu su odabrali glumci zajedno s redateljem, a poseban izazov bio je to što je predstava interaktivna. Kažu kako je prilično teško izvoditi interaktivnu predstavu jer nikad ne znaju kako će publika reagirati ni koliko će se dva klauna zaigrati na sceni. Zbog toga je svaka predstava drugačija. Osim u Metkoviću, Patkica Blatkica izvedena je u Vrgorcu, a priprema se izvođenje u Opuzenu i u Pločama. Nadamo se da će biti uspješno kao i do sada.

„PRIDRUŽITE NAM SE!“

Glumci su nam otkrili da 2017. godine planiraju raditi na dvjema novim predstavama, jednoj za djecu, a drugoj za odrasle. Vjerujemo da će biti uspješne poput Sretnoga kraljevića i Patkice Blatkice. Na kraju ugodnoga razgovora, poručili su djeci i mladima da se igraju i da uživaju u svakom trenutku. „Djeco, pridružite nam se! Hvala vam što ste nas pustili u vaša srca… Da nije ovakve reakcije djece, ne bi bilo ni predstave. Kad vas djeca puste u svoj svijet mašte i kad vam dozvole da se igrate s njima, predstava dobije svoj smisao.“ Veselimo se njihovim novim uspješnicama i želimo im puno sreće i novih članova u budućemu radu.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 21. 12. 2016.

« Ožujak 2024 »