ZANIMLJIVOSTI

PROFESOR BALTAZAR SLAVI 50. ROĐENDAN

Profesor Baltazar glavni junak je crtanih filmova, simpatični znanstvenik koji rješava probleme svojih sugrađana uz pomoć kompliciranog stroja, a zapravo uz maštu i puno pozitivne energije.
Serija crtanih filmova Profesor Baltazar u proizvodnji Zagreb filma snimana je od  1967. do 1971. u Zagreb filmu. Serija ima ukupno 59 epizoda u trajanju od 5 do 10 minuta.
Serija Profesor Baltazar ocjenjuje sa kao najuspješniji projekt poznate Zagrebačke škole crtanog filma. Glavni autor lika Baltazara u filmovima o profesora Baltazara je Zlatko Grgić. U snimanju serije sudjelovalo je oko dvadeset autora među kojima su osobito istaknuti bili Ante Zaninović, Pavao Štalter, Boris Kolar, Milan Blažeković i Zlatko Bourek uz glazbu Tomice Simovića. Ime Baltazaru dao je Pavao Štalter. Iz svake epizode gledatelji su mogli naučiti nešto novo, a svaka nas je priča učinila bližima glavnom liku. Serijal se snimao do 1977. godine i do tada je nastalo ukupno 59 epizoda u trajanju od desetak minuta.

Profesor Baltazar bio je namijenjen djeci u dobi od četiri do devet godina, no svaki put kada se pojavio na malom ekranu zadobio je novog obožavatelja, pa se tako njegova publika raširila među svim dobnim skupinama. U moru današnjih crtanih filmova koji su prepuni nasilja, svi se rado sjetimo Baltazara. Duhovitog i skromnog znanstvenika, ljubitelja prirode i borca protiv zla koji je živio kako bi pomogao drugima. Jedan je od rijetkih likova animiranog filma koji svoje i tuđe probleme ne rješava nasilno nego njima pristupa razumno i pokušava ih riješiti maštom. Osim što je crtić duhovit, vrlo je edukativan. Autor Zlatko Grgić stvorio je crtić koji uči djecu o vrijednostima života, o tome da treba prihvatiti različitosti, biti vedra duha i pun dobrote te se radovati tuđoj sreći.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 17. 5. 2018.