Projekt - Međužupanijska suradnja učeničkih zadruga

Ukupno 34 učenika Škole, članovi zadruge i ekološke skupine, u pratnji voditeljice zadruge Ivane Šiljeg i pedagoginje Nikoline Vugdelija su otputovali u oš Milke Trnina iz Križa, u posjetu učeničkoj zadruzi "Jabuka". Posjet je trajao dva dana (27. i 28. rujna 2013. godine).

U 2012. godini Podružnica učeničkih zadruga Zagrebačke županije (PUZ) donijela je Odluku o međužupanijskoj suradnji učeničkih zadruga. U Zagrebačkoj županiji aktivno djeluje 18 učeničkih zadruga i izuzetno su uspješne u svom radu.

Prošle su godine zadruge Zagrebačke županije bile  u posjetu Istarskoj županiji, učeničkoj zadruzi u Vodnjanu u berbi maslina. Navedena suradnja pokazala se  izuzetno uspješnom. Djeca su stekla nova znanja i vještine, upoznala jedan dio svoje domovine i uspostavila kontakte za daljnu suradnju.

Ove godine PUZ je odlučio pozvati na suradnju učeničku zadrugu s kojom bi zadrugari mogli steći iskustvo branja mandarina i upoznati jedan drugi dio lijepe naše. Odlučili su ponuditi suradnju našoj školi i našoj Učeničkoj zadruzi„ Crveni ždral“ što smo mi veselo prihvatili.

Ukupno 34 učenika Škole, članovi zadruge i ekološke skupine, u pratnji voditeljica projekta pedagoginje Nikoline Vugdelije i voditeljice zadruge Ivane Šiljeg su otputovali  u OŠ Milka Trnina iz Križa,  u posjetu učeničkoj zadruzi „Jabuka“. Posjet je trajao dva dana (27. i 28. rujna 2013. godine).

U petak 27.09. učenici su bili u posjetu zgradi Sabora (uz pratnju saborske zastupnice Ivane Krivec Posavec rodom iz Križa). Po završetku posjeta Saboru,  bili smo u OŠ Milke Trnine u Križu na doručku, nakon čega je bio organiziran posjet naftnoj bušotini Žutica u blizini Križa. Tamo nam je predstavnik naftnih polja pričao o izvoru nafte, bušotini i odgovarao na pitanja učenika. Po dolasku u Križ razgledali smo crkvu Svetog križa, spomen sobu Milke Trnine i spomen sobu poginulih branitelja s tog područja.

Potom je slijedio naš svečani prijem u školi uz prisustvo uzvanika i izmjena pozdrava i malih poklona. Nakon ručka  u prostoru škole, učenici su krenuli u berbu jabuka u velikom voćnjaku s oko 1100 stabala  koji se nalazi u krugu škole. U voćnjaku zadrugari UZ „Jabuka“ su nam ispričali nešto o voćnjaku, kako ga održavaju, koji su sve radovi potrebni i koje se jabuke i kako beru.

Nakon ispunjenog i zanimljivog dana slijedio je zasluženi odmor tijekom kojeg su djeca, boraveći kod djece iz škole domaćina, stekli nova poznanstva i iskustva (primjerice kroz prozor pogled na srne naši učenici ne mogu iskusiti u Metkoviću), a za odrasle je bilo  osigurano noćenje u Vili „Noa“ u  Križu.

Slijedeći dan, nakon okupljanja u školi bio je organiziran posjet Konjičkom klubu „Casus“ Johovec kako bi djeca mogla vidjeti i saznati nešto o uzgoju konja i steći iskustva jahanja. Konjički klub je ujedno registriran i za terapijsko jahanje te su djeca bila uistinu u iskusnim rukama. Red za jahanje je uvijek bio velik, što dovoljno govori o dječjem zadovoljstvu.

Uz ručak u školi je slijedio oproštaj od uistinu gostoljubivih domaćina i odlazak prema Zagrebu gdje smo uz pomoć turističkog vodiča napravili mali edukativni krug. Putem smo počašćeni sladoledom iz slastičarnice „Vincek“,  kao i vožnjom uspinjačom što je bio prekrasan dar  Zagrebačke županije.

Za povratak je za svakog gosta pripremljen paket za put, kao i jabuke kojima se učitelji mogu častiti u zbornici, a učenici u školskoj knjižnici. U studenom slijedi uzvratni posjet zadrugara Zagrebačke županije našoj školi i berba mandarina. Vjerujem da ćemo im se kvalitetno odužiti na ovako lijepom prijamu, a nova prijateljstva će se nastaviti.

Nikolina Vugdelija

objavio: Administrator   datum: 1. 10. 2013.