Najljepše je pješice

Dan pješačenja je međunarodno priznati datum koji se diljem svijeta slavi 15. listopada. Osnovni cilj mu je javnost i građane u nekoj sredini upozoriti na važnost kretanja, odnosno pješačenja, za zdravlje ljudskoga organizma.

Pješačenjem se umanjuju prometne gužve, manje je vozila na ulicama što istodobno znači i manju količinu ispušnih plinova koji dospijevaju u atmosferu, čime se smanjuje zagađenje zraka i usporava globalno zagrijavanje planeta zemlje. Isto tako, zbog loših navika i načina života sve se češće pojavljuju bolesti tzv. Novoga doba, a to su pretilost, stres, dijabetes i kardiovaskularne bolesti. Zanimljiva je činjenica da je najbolji lijek za sve ove četiri bolesti upravo kretanje. Stoga, moramo se više kretati.

Obilježavajući dan pješačenja i naši su učenici i učitelji, stručni suradnici i ravnateljica  izašli na ulice grada Metkovića i pokazali da je pješačenje potrebno i zdravo. Tako su učenici i učitelji nižih razreda obje smjene i učenici  viših razreda  s učiteljima tjelesne i zdravstvene kulture  jedan školski sat proveli na otvorenom kretajući se od Škole Ulicom Kralja Zvonimira, pa kroz Mobine i Ulicu  Petra Zoranića Šporstkom ulicom, Ulicom Ante Stračevića te natrag u Zvonimorovu ulicu.

Jedan je krug  bio dovoljan da naši osnovci pokažu sugrađanima da je obilježavanje Međunarodnog dana pješaka prvi korak (doslovno) prema boljem zdravlju i rekreaciji koja čuva naše zdravlje, ali i um.

"Pješake treba voljeti. Pješaci sačinjavaju veći dio čovječanstva. Više od toga - njihov bolji dio. Pješaci su stvorili svijet. Oni su sagradili gradove, podigli mnogospratne zgrade, uveli kanalizaciju i vodovod, popločili ulice i rasvjetlili ih električnim svjetiljkama. Oni su raširili kulturu po cijelome svijetu, pronašli štampu, izmislili barut, prebacili mostove preko rijeke, odgonetnuli egipatske hijeroglife, uveli neopasnu britvu, uništili trgovinu robljem i ustanovili da se od sojinih bobica može prirediti 114 ukusnih i hranjivih jela. A kad je sve bilo gotovo, kad je naša rođena planeta dobila prilično uređen izgled, pojavili su se automobili." Evgenij Petrov

objavio: Ivana Čarapina   datum: 16. 10. 2013.

« Ožujak 2024 »