Je li KRAVATA izum HRVATA?

Kravata – simbol elegancije i otmjenosti – vraća se na velika vrata u svakodnevnu mušku, ali i žensku garderobu! Iako je uglavnom nose muškarci, ova dekorativna traka ima sve važniju ulogu i u ženskoj garderobi. Kravata je univerzalni simbol svečanosti i uspješnosti, dostojanstva i uljudnosti, a istovremeno predstavlja epohalni hrvatski doprinos i najprepoznatljiviji znak imidža Hrvatske u svijetu.

Ne okrećite leđa Hrvatskoj-plakat poznatog hrv.dizajnera Borisa Ljubičića; Hrvatski vojnik s prvom  kravatom

Kravata se često vezuje  uz Hrvate. Zapravo je istina da ju Hrvati nisu “patentirali”, ali su je, kao modni detalj, u 17. stoljeću raširili po Europi, tako da je pod hrvatskim imenom postala, i do danas ostala, nezaobilaznim modnim dodatkom. Tada su hrvatski vojnici bili prepoznatljivi po marami oko vrata, preteči današnje kravate. Obični vojnici nosili su kravate od lanenoga platna, plemići od čipke ili muslina ili neke druge fine tkanine. Prvi su kravatu prihvatili Francuzi te je francuski kralj Luj XIV. počeo nositi kravatu, jer je kao muški modni ures bila mnogo jednostavnija za upotrebu i mnogo ljepša od dotadašnjih krutih visokih okovratnika. Nakon Francuza prihvatili su je Belgijanci i Nizozemci, a otuda je prešla na britansko otočje, što je bilo presudno za razvoj kravate, potom je osvojila sve kontinente. Englezi su od kravate napravili pravi kult i pojavu kravate datiraju sa 1656. godinom.

Dobro je znati vezati kravatu

Iako se na prvi pogled čini da je komplicirano svezati kravatu, jednom naučen način vezanja ne zaboravlja se lako, osobito onda ako je to česta potreba. Za sve one koji bi htjeli naučiti vezati kravatu donosimo korisne ilustracije.

Kakva kravata, takav muškarac

Prema nekim istraživanjima  boje, uzorak i oblik kravate mnogo govore o karakteru osobe koja ju nosi. Donosimo najzanimljivije zaključke:

PLAVA KRAVATA - Plavo je boja vječnosti, simbolizira cjelovitost, spokoj, a onaj koji nosi plavu kravatu zacijelo je pošten, tih i, baš kao i boja, smiruje okolinu.

CRVENA KRAVATA - Oprez! Crveno je dvosmisleno! Može značiti i ljubav i srdžbu, i hrabrost i opasnost. Značenje ovisi o raspoloženju, okolnostima, namjerama “nositelja”. Psiholozima je crvena kravata najizazovnija za analizu, pa je po tome i ženama muškarac s crvenom kravatom nedokučivi pustolov.

CRNA KRAVATA - Tradicionalno, nosi se na pogrebu. No, ako se kombinira s nekim kontrastnim bojama i uzorcima, može značiti umjerenost i eleganciju.

KOCKASTI UZORAK - Znači urednost, redovitost. Veće kocke odgovaraju “sirovijim”, otkačenijim ljudima, a manje su pogodnije za inženjere i arhitekte.

PRUGASTE KRAVATE - Obično prikrivaju želju za urednošću, redovitošću. Češće ćete vidjeti dijagonalne crte, rijetko kad vodoravne ili okomite.

UZORAK S VIJUGAMA - Znači slobodu i relaksaciju u usporedbi s ukrućenim kockama i prugastim uzorcima te odgovara kreativnijim naravima.

UZORAK S KRUGOVIMA - Znači sjedinjenje reda i oblina, duhovit efekt, pogotovu ako su te točke velike. Male točke potiču na osmijeh!

Usklađivanje kravate sa košuljom ili sakoom može biti varljivo. Prvo pravilo je da elementi ne smiju biti ni preslični ni prerazličiti kako ne bi isključivali jedan drugoga.

18. listopada - DAN KRAVATE

Već petu godinu se obilježava Dan kravate u Hrvatskoj nizom projekata. Dan kravate proglasio je Hrvatski sabor 2008. godine,  na prijedlog Academije Cravatice,  neprofitne ustanove koja se bavi proučavanjem, čuvanjem i unapređivanjem kravate kao pokretne hrvatske i svjetske baštine.  Odlučeno je da to bude upravo 18. listopada jer je na taj dan 2003. godine izvedena spektakularna instalacija 'Kravata oko Arene u Puli'. Osim  te instalacije do sada je ostvareno više umjetničkih projekata koji promoviraju kravatu.

Dan kravate smo obilježili i u školi postavljenjem velike kravate s likom Stjepana Radića  u prizemlju škole  i prigodnim panom učeničkih radova na 1. katu škole. Autori ove izložbe kravata su učitelj likovne kulture Ane Leko i učenici viših razreda.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 18. 10. 2013.