DAN LJUBAZNOSTI

Dana 13. studenoga obilježava se Svjetski dan ljubaznosti. Još 1998. godine u Tokyju ovaj je dan proglasila Svjetska organizacija ljubaznosti i tom je prilikom donesena posebna deklaracija koja među ostalim govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti. Obilježavanjem ovog dana ljude se želi potaknuti da prihvaćaju različitosti nastale na osnovi granica, religije, nacije i rase.

piše Maja Kapustić-Jurinović, dipl. psiholog

Priogodni pano su izradili učenici: Lana Dominiković, Vlaho Jakić i Filip Brajković

Sastavnice ljubaznosti su suosjećanje, poštovanje i darežljivost. Prema suvremenoj psihologiji, ljubaznost prema drugima povećava našu sreću. Svaki čin ljubaznosti ima pozitivan utjecaj na druge pojedince. Ljubaznost donosi još više ljubaznosti jer se ona proširuje i umnožava. Možda niste ni svjesni koliko ljudi oko vas trebaju ljubaznost i koliko ona ima utjecaja na druge ljude.  Ljubaznost je korisna i za zdravlje pojedinca jer ljudi koji su svakodnevno ljubazni prema drugima sretniji su i zadovoljniji životom od onih ljudi koji to ne čine. Smiješenje ljudima koje sretnete u prolazu može olakšati nošenje s njihovim obvezama ili dati osjećaj da nisu neprimjetni. Ne samo da smo omiljeniji u društvu ako pomažemo drugima već na taj način i sebi činimo dobro. Osobe koje pomažu drugima imaju veće samopoštovanje. Također, djeca koja su sklonija pomagati drugoj djeci postižu bolje rezultate te su općenito uspješniji u školi od djece koja nemaju tih sklonosti, već se brinu samo o sebi i svojoj uspješnosti.         Onaj vrijedan osjećaj nakon što smo nekome pomogli te nam je netko duboko zahvalan, osjećaj je iskrene sreće. Ono što za tebe može biti sitnica za ponuditi, onome tko prima može značiti nevjerojatno puno.Čak i mala ljubaznost može donijeti veliki rezultat. A istinska ambiciozna ljubaznost može promijeniti svijet. Ljubaznost umnaža samu sebe na jedan gotovo čaroban način.
Oni čiji su životi ispunjeni bogatstvom su oni ljudi koji znaju i razumiju vrijednost istinske ljubaznosti. Ljubaznost nije teško shvatiti i postići, dostupna je svima koji je žele prakticirati.

Svakog dana prolaziš kroz brojne mogućnosti za iskazivanje ljubaznosti. Svaka od njih je ispunjena vrijednošću dragocjenijom od zlata.
Iskoristi ove mogućnosti za širenje ljubaznosti. I imaj na umu posebnu čaroliju koju ljubaznost donosi.

Budimo ljubazni prema svima, ne samo prema bližnjima. Osmijeh neka postane sastavni dio našeg života. Budimo ljubazni svaki dan, ne samo danas!I za kraj, ne treba zaboraviti svakodnevno koristiti četiri čarobne riječi koje glase: molim, hvala, izvoli i oprosti. Kada to iskreno misliš i kažeš onda je to istinski dokaz tvoje ljubaznosti.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 13. 11. 2013.