Međužupanijska suradnja učeničkih zadruga u OŠ Stjepana Radića

U rujnu su učenici OŠ Stjepana Radića bili u posjetu Zagrebačkoj županiji i berbi jabuka u OŠ Milke Trnine u Križu, a prošli je vikend (15. i 16. studenoga) došlo vrijeme za uzvratni posjet učenika Zagrebačke županije našoj županiji, kao i  berba mandarina.

piše pedagoginja i koordinatorica projekta Nikolina Vugdelija, prof.

U posjet su stigla 34 učenika iz 13 učeničkih zadruga Zagrebačke županije sa svojim voditeljima, kao i  ravnatelj Zlatko Hasan i domar Darko Kovačić (koji je ugostio 8 naših učenika) OŠ Milka Trnina. Iz HUUZ-a nas je posjetila tajnica – Blanka Horvat i njezina suradnica  Đurđa Tesla, a iz Ureda državne uprave pri Zagrebačkoj županiji djelatnica Natka Glasinović. Iz Zagrebačke županije nas je posjetila Ivančica Prugovečki i Darinka Balen-koordinatorica projekta. Vrijeme je bilo prekrasno, tako da smo sve planirano mogli i ostvariti.

Goste smo dočekali u petak 15. studenoga  ujutro u prostorijama Škole, nakon čega je slijedio mali odmor od puta i doručak. Osvježeni zadrugari su krenuli u posjet radionici osoba s invaliditetom Udruge “Prijatelj“. Ondje ih je gospodin Antiša Puljević upoznao s radom Udruge i pripremio svim gostima lijepe poklone. Gospodin Branko Medak je svojim glazbenim umijećem dodatno uveselio naše goste te su mu se rado pridružili.

Slijedila je berba mandarina u voćnjaku gosp Mire Vidovića, koji je ujedno ispričao zadrugarima malo o postupku uzgoja mandarina. Gosti su iskreno uživali među stablima okićenim zlatnim plodovima. Putem prema Metkoviću, dičili smo se ušćem rijeke Neretve te svratili u Otkupnu stanicu KORA u kojoj nas je ugostio gosp Dragan Crnomarković i upoznao nas s „koracima“ kojima mandarina s plantaže dođe do trgovine.

Nakon ispunjenog jutra, slijedio je smještaj djece kod domaćina. Neka poznanstva su se nastavila iz prvog posjeta, a stigli su i novi prijatelji. Odmoreni nastavili smo s obilaskom znamenitosti našega grada. Posjetili smo Ornitološku zbirku kroz koju nas je stručno provela gospođa Ivana Baće. Iza toga je slijedio svečani prijem u školi uz edukativnu prezentaciju o mandarini učenika ekološke skupine naše škole i njihove voditeljice Nataše Jakišić, prezentaciju Učeničke zadruge „Crveni ždral“ i projekata Škole kroz prezentaciju knjižničarke Ivane Čarapine, te krasnoslovjenje učenika koje je pripremila nastavnica Ines Vukoja i Aleksandra Lukić Skelić. Nakon službenih pozdrava i razmjene poklona sve je zaokružila Klapa učiteljica  „Žverljarin“. No, to nam nije bilo dosta, te smo za goste organizirali radionice ne temu mandarine koje su pripremili naši učitelji Nataša Jakišić, Ivana Šiljeg, Ante Leko, Sandra Šutalo i Valentina Crnčević. Premda umorni, zadrugari su vrijedno sudjelovali u radionicama.

Sutradan ujutro, nakon okupljanja, slijedila je  vožnja lađama od Momića do Vida koju nam je osigurao gospodin Tino Ćelić, predsjednik Udruge  „Život“.  U Vidu smo posjetili Arheološki muzej Narona uz tumačenje Tonija Glučine, ravnatelja Muzeja, a mali zadrugari su promatrali i ptice uz stručno vodstvo gosp Bariše Ilića na lokalitetu pored Vida.

Nakon dva potpuno ispunjena dana, i gosti i domaćini su zaključili kako im nedostaje još vremena za druženja, te se planira i daljnja suradnja. Zahvaljujemo svima koji su pomogli na bilo koji način oko organizacije posjeta učenika Zagrebačke županije našoj školi.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 18. 11. 2013.

« Ožujak 2024 »