U čast Bući

Proslava 100-te godišnjice rođenja Obrada Gluščevića

U petak, 29. studenoga 2013. u Školi je svečano obilježena 100-ta godišnjica rođenja Obrada Gluščevića,  filmskoga redatelja rođenoga u Metkoviću 1913. godine.  Tom je prigodom organizirana proslava na kojoj se govorilo o životu i filmskom stvaralaštvu toga istaknutog Metkovca, autora kultnih dokumentarnih ostvarenja i dječjih igranih filmova i serija, ali i dobitnika Zlatnoga lava na Venecijanskom filmskom festivalu 1959. godine.

Klapa učiteljica Žveljarin otvorila je ovu svečanost sa starom metkovskom pjesmom Tango s Neretve (tekst Drago Bušić; glazba Ivica Gluščević; notni zapis Zlatko Braco Levantin). Nakon što su nazočne  pozdravile ravnateljica Božena Nikoletić,prof. i zamjenica gradonačelnika gđa Katarina Ujdur krenuo je prigodni program koji su vodile i koordinirale Ivana Čarapina, prof. i dipl. biblitekar  i Aleksandra Lukić-Skelić , uč. razredne nastave:

• Klapa učiteljica Žveljarin/ Tango s Neretve
  • Uvodni pozdravi (ravnateljica Božena Nikoletić, dogradonačelnica Katarina Ujdur)
  • Kakav je bio Bućo? (snimka razgovora s gđom Natašom Medović Gustini)
  •  Filmski opus Obrada Gluščević
  • Igrani filmovi (isječci iz filmova Lito Vilovito i Čovik od svita)
  • Igrani filmovi i serije za djecu (isječci iz filma Vuk Samotnjak i serija Kapetan Mikula Mali i  Jelenko
  •  Dokumentarni filmovi
  • Predstavljanje slikovnice Neretvanske lađe (Anamarija Dominiković, uč. 4. razreda OŠ don Mihovila Pavlinovića, dobitnica nagrade Moja prva knjiga)
  • Klapa učiteljica Žveljarin/ Čija je ono zvizda
  • Projekcija dokumentarnoga filma Obrada Gluščevića LJUDI S NERETVE

U ugodnoj atmosferi  predstavljeni su najznačajniji trenutci iz  života, ali i bogatoga redateljskog opusa Obrada Gluščevića koji je još iz djetinjstva u  Metkoviću ponio nadimak Bućo.     Posebno je zanimljiva bila snimka razgovora s glumicom Natašom Medović Gustini koja je rođena 1924. godine u  Metrkoviću, a već dugi niz godina živi u Italiji.   Gđa Nataša  se prisjetila Metkovića iz prve polovice 20. stoljeća, ali i svojih druženja s  Bućom. Voditeljice Ivana i Aleksandra pokušale su publici približiti  Gluščevićevo filmsko staralaštvo kroz isječke iz njegovih napoznatijih filmova i serija.

Kao uvod u projekciju najpoznatijega Gluščevićevog dokumentarnog filma Ljudi s Neretve Anamarija Dominiković, uč. 4. razreda OŠ don Mihovila Pavlinovića  je predstavila svoju slikovnicu Neretvanske lađe. Ako je Gluščević stvorio najljepšu filmsku priču o Neretvi onada je 47 godina poslije Obrada tu istu priču svojim iznimnim talentom Anamarija napisala i ilustrirala. Naime na ovogodišnjem državnom natječaju za učenike osnovnih škola, pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Anamarija je osvojila prvu nagradu. Natječaj se sastojao u pisanju i ilustriranju vlastite priče, a glavna nagrada je bila tiskanje. Anamariji i njenoj mentorici učiteljici Davorki Govorko, u ime svih, čestitala je ravnateljica Nikoletić.

Kao vrhunac večeri prikazan je dokumentarni film Ljudi s Neretve koji pokazuje stapanje rijeke i ljudi, njihovo međusobno razumijevanje i poštovanje, ali i težinu života u tim krajevima prije 50-ak godina. Pratećom, gotovo neprimjetnom kamerom, Gluščević registrira svakodnevni život: ribolov, noćni lov na ptice močvarice, napajanje goveda, dječje igre, vjenčanja, pogreb, a katkad i bizarnosti kao što je prizor u kojemu žena pere rublje rabeći staru rimsku nadgrobnu ploču kao dasku za pranje. Iako opjevana kao jedinstvena smaragdnozelena rijeka, crno-bijela tehnika filma nije oduzela čar Neretvi.Obrad nije trebao nikakva naratora jer su zaveslaji, neretvanske pjesme, kreketanje žaba  rekli više o Neretvi od bilo koje riječi.

Nakon projkecije, kao što je to i običaj, publika je film nagradila pljeskom.

Za što ljepši ugođaj, scenografiju je s koordinatoricama proslave, ukrasio uč. likovne kulture Ante Leko. Da je ova proslava važan kulturni događaj u gradu, govori u prilog i činjenica da su je popratili  i metkovski portali (metkovic.hr i emetkovic) kao i HRT, a djelić atmosfere  možete pogledati ovdje http://www.youtube.com/watch?v=akvjtmwHlu4

Proslavi je nazočila i zamjenica župana gđa. Marija Vučković, dogradonačelik Nikola Grmoja, djelatnici i korisnici Udruge otac Ante Gabrić, učitelji, učenici i roditelji i svi oni dragi Metkovci koji istinski cijene Gluščevićevo stvaralaštvo.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 5. 12. 2013.