projekt UČIMO IZ ŽIVOTA

BITI VOLONTER;

biti SUPERHEROJ u školi i gradu

Danas u hrvatskim školama možemo pronaći puno primjera volontiranja učenika koji su nastali zahvaljujući inicijativi, otvorenosti, entuzijazmu i angažiranosti njihovih nastavnika, stručnih suradnika, ravnatelja, ali i samih učenika. Kako u OŠ Stjepana Radića u sklopu projekta Učimo iz života voditeljice projekta pedagoginja Nikolina Vugdelija i knjižničarka Ivana Čarapina s učenicima promoviraju vrijednosti volonterstva, u prostoru Škole organizirano je 21. ožujka predavanje Biti volonter za učenike osnovnih i srednjih škola grada Metkovića. Predavanje je održala gđa. Ružica Opačak Bebić iz Volonterskog centra Udruge MI iz Splita.

Na predavanju su nazočili osim učenika OŠ Stjepana Radića i učenici iz Srednje škole Metković i Gimnazije Metković te profesori osnovnih i srednjih škola. Kroz dosadašnje ili planirane aktivnosti sudionici imaju potrebu/želju/volju kreirati okruženje  u okviru škole koje će omogućiti poticanje djece i mladih na volonterske aktivnosti s jedne strane, te otvoriti školu zajednici i omogućiti uključivanje zajednice u školu.

Predavačica Ružica Opačak-Bebić je istaknula: Organiziramo razne edukacije za organizatore volontiranja i volontere, razvijamo volontersku infrastrukturu i danas smo tu da pomognemo OŠ Stjepana Radića u razvoju volonterske infrastukture. Današnja radionica “Biti volonter” je vezana za Zakon o volonterstvu koju obvezuje ugovor o volontiranju, etički kodeks, državnu nagradu, koja su to prava, koje obveze organizatora volontiranja, kako organizirati volontersku akciju i koji su motivi zašto ljudi volontiraju.“

Voditeljice projekta Učimo iz života nisu krile zadovoljstvo zbog uspješnosti orgaizacije ovoga predavanja. Knjižničarka Ivana je istaknula važnost škole u promicanju vrijednosti volonterstva među mladima našega grada. „ Postoje mnogobrojni primjeri učeničkih projekata u našim školama kao što su: vršnjačka podrška u savladavanju nastavnog programa, akcije zaštite okoliša i promocije ekologije, prikupljanja pomoći za ugrožene, podrška učenicima s teškoćama i sl. Volontiranje u školi, kao i volontiranje u zajednici, nevjerojatno je važan doprinos svake mlade osobe društvu u kojem živi. Društvo u kojem živimo bogato je različitostima, drugačijim potrebama, kulturološkim i drugim razlikama. Mnogi u ovome društvu trebaju pomoć drugih, a mnogi od nas to mogu pružiti. I naša škola i naša zajednica trebaju mlade i odgovorene ljude koji neće zatvarti oči pred problemima, nego će se uhvatiti u koštac s njima. A mladi ljudi to doista i mogu! Mladenački entuzijazam i kreativnost svakako mogu ponuditi izvrsna rješenja.“

Uključivanjem učenika u volonerske aktivnosti postiže se dugotrajan učinak jer se za budućnost oblikuje osoba svjesna sebe i svoje okoline, svojih potreba i mogućnosti, kao i potreba i mogućnost zajednice koja ju okružuje.

Poslije ovoga mladi Metkovića će sigurno krenuti u akciju, a SUPERHEROJ može biti svaki onaj koji im se pridruži.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 25. 3. 2014.