TERENSKA NASTAVA

Kako skupiti bilje i napraviti herbarij?

Dvadesetak učenika iz 6. d, 6. e, 7.e i 7. f razreda s nastavnicom prirode i biologije Vesnom Pavlović i 3.f razred učiteljice Žakline Marević sudjelovali su na predavanju Kako skupiti bilje i napraviti herbarij koje se održalo u Gradskoj knjižnici u Metkoviću  28.ožujka 2014. godine u trajanju od tri sata. Predavanje, a nakon toga i terenski rad na području Predolca, organizirali su djelatnici Prirodoslovnog muzeja iz Metkovića i Prirodoslovnog muzeja iz Splita.

piše uč. prirode i biologije Vesna Pavlović, nast.

Učenici su se rado odazvali ovom tematskom predavanju i doznali mnoge zanimljive činjenice vezane za izradu herbarija. Pojam herbarij dolazi od latinske riječi herba, što znači biljka. Za izradu školskog herbarija važna su tri koraka: sakupljanje biljaka, sušenje biljaka i postavljanje biljaka u herbarij. Nakon uvodnog  predavanja učenici su pošli na Predolac i na putu prepoznavali i brali pojedine biljke za prešanje. Učenicima je skrenuta pozornost da se na staništu uzimaju samo one biljke koje se pojavljuju u većem broju jer na taj način štitimo prirodu i ne narušavamo prirodnu ravnotežu. Posebno je istaknuto da se ugrožene i zaštićene biljke ne smiju brati nego se  mogu  fotografirati i kao takve staviti u herbarij. Zabranjeno je i branje biljaka u područjima Nacionalnih parkova i Parkova prirode.

Na terenskoj je nastavi bio potreban pribor: manji nož ili škarice, manja lopatica, rukavice, plastična vrećica, novinski papir, mapa za bilje, bilježnica, olovka i fotoaparat.

Nakon povratka iz prirode učenici su naučili kako skupljene biljke prešati i pravilno ih rasporediti između listova novinskog papira tako da svi dijelovi biljke budu lijepo poravnati i vidljivi. Kada se biljke u potpunosti osuše (nakon nekoliko mijenjanja novina, otprilike nakon dva do tri tjedna), mogu se početi slagati u herbarij. Kada se determinira  vrsta biljke, osim narodnog hrvatskog imena vrste, bilo bi dobro napisati i latinsko ime vrste. Ukoliko se zna narodno ime biljke, uz pomoć online baze podataka Flora Croatica latinsko ime vrste se može otkriti na adresi htt://hirc.botanic.hr/fcd/. Osušene biljke se lijepe komadićima selotejpa ili prozirnim ljepilom  na čvrsti papir. U desni donji ugao stavlja se kartica s podatcima o biljci: naziv vrste, nalazište, stanište, datum i ime i prezime osobe koja ju je skupila.

Vrijednost izrade herbarija u nastavi prirode je u tome što učenici tijekom prikupljanja biljnih vrsta i izrade herbarija uče na temelju neposrednog iskustva kroz praktičan rad i primjenu teoretskog znanja. Izradom herbarija učenici najbolje upoznaju biljke svog zavičaja te im on može poslužiti kod učenja, a herbarij mogu dugi niz godina nadopunjavati novim primjercima.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 3. 4. 2014.

« Ožujak 2024 »