IZVANUČIONIČKA NASTAVA

POSJET  JAMI U PREDOLCU

Učenici posebnog razrednog odjeljenja u pratnji učiteljica Nikoline Popić Burić, Kristine Mijić, Antonele Markotić te asistentice Jelene Dragobratović posjetili su 7.svibnja 2014. godine Edukativni centar „Congeria“ smješten na samom ulazu u Jamu u Predolcu.

Kako smo završili obrazovnu cjelinu Čistoća okoliša i obilježili Dan planete Zemlje 22.travnja, vremenske prilike tek su nam sad dopustile posjet ovom izuzetnom lokalitetu na području doline Neretve.

piše  uč. defektolog Antonela Markotić, prof.rehabilitator

Jedna od najznačajnijih neretvanskih jama smještena je iznad kuće obitelji Vuica u podnožju Predolca. Naime, u njoj je otkrivena do sada najveća dostupna živuća kolonija reliktnih podzemnih školjkaša Congerie kusceri u Hrvatskoj. To je jedini poznati podzemni školjkaš na svijetu.

U prvom dijelu posjeta gosp. Vuica proveo nas je kroz edukativni centar gdje se nalazi  izložbeni prostor sa fotografijama te fosilni nalazi, minerali i dijelovi siga iz jama na području Neretve.

Potom se spuštamo na sami ulaz Jame gdje nam je gospodin  Vuica pričao o otkriću Jame i zanimljivostima vezanim za život u njoj.

Neki osnovni podaci koje smo saznali o jami pri njezinu obilasku su ti da je jama dugačka 56 metara, a duboka  20 metara te se odlikuje velikom biološkom raznolikošću. Sastoji se od tri podzemna jezera, a jedno od njih je vidljivo i na samom ulazu gdje se nalaze i fosilni ostaci alga i puževa. Unutrašnjost jame bogata je sigama.

Zatim smo se spustili do treće prostorije gdje smo imali priliku vidjeti fotografije  Jame u Predolcu te tri akvarija koja su nas se posebno dojmila. Vidjeli smo: špiljsku kozicu, špiljskog cjevaša, ribu basak i bodnju.

Za sam kraj pogledali smo desetominutni dokumentarni film o životu u podzemlju.

Ovim putem želimo se posebno zahvaliti gospodinu  Markici Vuici na izuzetnom  gostoprimstvu.

objavio: Ivana Čarapina   datum: 1. 6. 2014.