OBILJEŽAVANJA

SVJETSKI DAN UČITELJA

UNESCO je 5. listopada 1994. godine proglasio Svjetskim danom učitelja u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja. Svjetski dan učitelja je prigoda za isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihov utjecaj na razvoj društva u cjelini, te da se naglasi važnost te profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji, stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj.

10 ZAPOVIJEDI UČITELJA

1. Budi hrabar/hrabra kada ulaziš u razred. Hrabrost je zakoračiti u novi dan, a još je veća hra­brost odživjeti ovaj današnji dan najbolje što možeš i pomoći drugima da učine isto.

2. Zavoli izazove svoga zvanja. Svaki put kada pobjegneš od jednoga izazova to je kao da na knjizi svoga života unaprijed preskočiš nekoliko stranica.

3. Postani čovjek novih ideja. Ideje su poput sjemena; rastu samo ako im se pripremi dobra zemlja.

4. Voli one kojima si povjeren. Ljubiti ne znači toliko razlikovati drugoga od njegove slabosti, koliko prihvaćati drugoga s njegovom slabosti.

5. Uči mlade vrijednostima. Pravac budućnosti može pokazati samo ona ruka koja je prije toga pokazala svoje žuljeve.

6. Budi svjetionik za tuđe potencijale. Povijest nije ništa drugo nego groblje potencijala koji ostaju negdje kraj puta kojim prolazimo.

7. Imaj osmijeh kada pristupaš onima kojima si povjeren. Osmijeh je početak jednog novog svijeta i kada je sunce na zalazu.

8. Nikada ne diži od nekoga ruke. Samo je pitanje vremena kada će se iz nekoga izroditi nešto veličanstveno.

9. Nikada ne sumnjaj u smisao svoga zvanja. Ne postoji razlika između puta od tisuću kilometara i puta od jednog metra, jer stvar nije u onom “gdje” već u onom “zašto”.

10. Shvati da ne postoje učitelji koji gube, postoje samo učitelji koji se predaju.

UČITELJ

ISMET BEKRIĆ

Ide u razred učitelj stari.

Korak mu svečan, uspravan hod.

Smiješak na licu gnijezdi se i zari,

djeca su zvijezde, a škola – svod.

Čekaju đaci svoga učitelja,

umjesto dnevnika – osmijeh im donosi,

rukom iskrenog, starog prijatelja

svakoga takne po ramenu, kosi.

Otkud u toj ruci toliko dobrote

i toliko snage u tom krhkom tijelu!?

Za sve učitelje – hvala ti, živote,

hvala za riječ, i blagu i smjelu.

Svaki dan novi – nova briga,

a ipak u svemu toliko ljepote,

na stolu kruh, jabuka i knjiga...

Za sve učitelje – hvala ti, živote!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 5. 10. 2014.

« Ožujak 2024 »