DAN KRUHA 2014.

Ne moramo činiti velike stvari. Samo male, ali s puno ljubavi. (Majka Terezija)

Proslava Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

na Trgu kralja Tomislava

Kraj listopada je dio godine u kojem se diljem odgojno-obrazovnih ustanova obilježavaju Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Osnovna škola Stjepana Radića  već godinama taj dan obilježava na svečani način. Ovogodišnja proslava održana je 24. listopada 2014. godine na Trgu kralja Tomislava gdje su naši učenici i učitelji podijelili blagoslovljeni kruh i plodove naše neretvanske doline s  Metkovcima koji su znatiželjno hrlili pridružiti se ovom slavljeničkom danu. Posebnost proslave Dana kruha je povezivanje te manifestacije s humanitarnom akcijom prikupljanja sredstava za opremanje odjela za djecu s posebnim potrebama naše škole. „Razvoj humanih vrijednosti i razvoj svijesti o jednakim pravima sve  djece, naš je prvi i najvažniji odgojno-obrazovni cilj.“ istaknula je ravnateljica Božena Nikoletić.

Raskošni stolovi, puni plodova jeseni, raznih kolača i peciva, bili su bogati i predivno ukrašeni. Naši su se učenici sa svojim razrednicima zaista potrudili pripremiti originalne i maštovite stolove, a znamo da su mnogima u tome pomogli roditelji, bake, djedovi, pa im od srca zahvaljujemo. Suradnja roditelja, učenika i učitelja služi našoj školi i našem gradu na ponos, zadovoljstvo i veliko veselje.

Dok su jedni učenici razvijali svoje trgovačke i poduzetničke sposobnosti na prodajnim štandovima, drugi su svoju svestranost pokazali u prigodnom umjetničkom programu.  Pozdravni govor održala je ravnateljica Škole Božena Nikoletić, a nakon toga su slijedile recitacije, ples, vesele pjesme i igrokazi.  U prigodnom programu su sudjelovali: Dječji zbor (voditeljica č.s. Vedrana Krstičević); učenici 7.abc recitatorske skupine na engleskom jeziku (voditeljica uč. eng. jezika Marija Mijić), KUD Metković (djeca 10-14 godina) s mandolinskim orkestrom (voditeljice Tina Puhalović i Katarina Petković Galov); pjevačko-plesna skupina učiteljice raz. nastave Marijane Curić; recitatorska skupina učenika 4. razreda (voditeljica uč. raz. nastave Marijana Kljusurić), Mala klapa  (voditeljica uč. mentorica razr. nastave Aleksandra Lukić- Skelić); dramska skupina 2. razreda (voditeljica uč. raz. nastave Ivana Popović), Klapa Žveljarin (voditeljica uč. mentorica razr. nastave Aleksandra Lukić-Skelić). Nakon prigodnog programa fra Lukica Vojković je blagoslovio  sve plodove i hranu, sve nazočne i sve one koji će toga dana blagovati  s ljubavlju podijeljenu hranu sa stolova.

Da ovogodišnja proslava bude što atraktivnija i  uzbudljivija pobrinulo se Prosudbeno povjerenstvo za odabir najljepše ukrašenog stola (Zoran Martinović, predsjednik; Ivana Čarapina, član i Lajla Volarević, član). Izbor nije bio lagan. Između 18 prekrasnih stolova (1 stol za 1 paralelu po smjeni) zaista nije bilo lako izabrati najljepši, ali Povjerenstvo je ipak odlučilo da laskavu titulu najljepšeg stola dodijeli 1. c, d, e i 1. i 4. r. PŠ Mlinište  koji su zajedno pobijedili na ovom prvom natječaju.  Čestitamo učenicima, njihovim učiteljicama (uč. mentorica raz. nastave Jelena Bartulović, uč. mentorica raz. nastave Sandra Šutalo, uč. raz. nastave Anika Popovac i  uč. raz. nastave Ivanka Vuletić), roditeljima i svima onima koji su na bilo koji način doprinijeli  da ovaj stol bude lijepo ukrašen.

Najljepši stol - 1.c,d,e i 1. i 4. r. PŠ MLINIŠTE

Kako je ovogodišnja proslava bila humanitarnog karaktera  i novac se skupljao za opremanje odjela djece s posebnim potrebama, sigurni smo da će s 22.955,70 kuna  (O da, dobro ste pročitali!) koliko su naši učenici prikupili, ovaj odjel opremiti sa svim potrebnim nastavnim i didaktičkim materijalima. Iako su na prodajnim stolovima bila okupljena po dva ili po  tri razreda, za očekivati je bilo da su neki već u početku bili u prednosti zbog veće brojnosti. Razredi  1.c, d,e i 1. i 4. r. PŠ Mlinište zaslužuju da ih opet pohvalimo jer su u svoju kasicu spremili najviše novaca i pokazali se najboljim trgovcima. Prikupili su od prodaje svojih proizvoda čak  2300,00 kuna. Čestitamo im od srca, a svima koji su  koju kunicu odvojili za nas zahvaljujemo i nadamo se da ćemo ovaj nezaboravan doživljaj  nesebičnog dijeljenja i pomaganja ponoviti i dogodine. Iako je jako malo proizvoda ostalo na štandovima, ipak smo uspjeli razveseliti pecivima i slasticama članove Zajednice papa Ivan Pavla XXIII. u Borovcima.

Kao mali podsjetnik  na predivan Dan kruha u kojem je sudjelovalo 46 razrednih odjela, područne škole  i Učenička zadruga Crveni ždral, u školi se može još vidjeti panoi koje su pripremile uč. hrvatskog jezika Manuela Šiljeg Malezija s učenicima (1.pano) i učiteljica razredne nastave  Valentina Crnčević (2.pano).

Učenik 8.d razreda Luka Grgić nije ispušao  iz ruku svoj mobilni uređaj, te je kao pravi tehnologijsko osviješteni tinejdžer snimao popularne selfije i tako pokazao kako su se svi dobro zabavljali, i učenici i učitelji.

S nestrpljenjem čekamo sljedeći Dan kruha, a do tada jedno VELIKOOO ...

Pogledajte našu fotogaleriju!

Kliknite na sliku!

objavio: Ivana Čarapina   datum: 30. 10. 2014.