Međunarodni dan tolerancije

16. studenog obilježava se Međunarodni dan tolerancije. Obilježavanje ovog dana sve bi nas trebalo podsjetiti na poštovanje i uvažavanje različitosti i snošljivost jednih prema drugima.

Prema UNESCO-ovoj definiciji, tolerancijom iskazujemo poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, to je naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama. Nedostatak tolerancije vodi do stvaranja osobnih predrasuda i diskriminacije grupa ili pojedinaca.

Jedno od osnovnih oruđa u borbi protiv predrasuda i težnji ka tolerantnijem društvu, ali i našem osobnom razvoju, je znanje. Učeći o različitom, preispitujemo i svoje vrijednosti, prioritete i uvjerenja, te imamo priliku postati tolerantniji prema različitostima i „netolerantni“ prema diskriminaciji.

Dan tolerancije obilježen je i u našoj školi. S učenicima 2.d i 2.e razreda, prigodni pano izradile su učiteljice Anđelka Obradović i Anka Milinković.

Također, prigodni pano izradile su i učenice 8.f razreda: Katja Brajković i Karla Zovko, pod menorstvom psihologinje Ane Vučković.

Školska psihologinja je za učenike drugih razreda održala radionicu „Ružno pače“, s ciljem promicanja tolerancije te prevencije diskriminacije i nasilnog ponašanja. Kroz izvođenje igrokaza i diskusiju, učenici su potaknuti na poštivanje različitosti te kako reći ne zadirkivanju, ismijavanju i odbacivanju drugačijih od sebe.

Učenici su također pisali poruke prihvaćanja ružnom pačetu i na taj način poslali svoju poruku tolerancije.

„Ne hodaj iza mene, možda te neću voditi.

Ne hodaj ispred mene, možda te neću slijediti.

Jednostavno hodaj pored mene i budi mi prijatelj.“

Albert Camus

objavio: Administrator   datum: 14. 11. 2014.