Započet eko projekt SPRING ALIVE

Spring Alive je međunarodni volonterski projekt koji se radi u više zemalja Europe, a u Hrvatskoj je nositelj udruga Biom iz Zagreba. Projekt kod djece potiče interes za događanja u prirodi i zaštiti ptica selica. Monitoring će poticati djecu da se uključe kroz razne projekte u zaštiti ptica.

Ornitološko društvo Brkata sjenica u suradnji sa djecom 7.c razreda naše škole organizirat će praćenje kolonije piljaka u Metkoviću. U tu svrhu organizirano je predavanje  od strane volontera udruge, Bariše Ilića i Jure Gujinovića koji su djecu na školskom satu upoznali sa pticama koje će se kroz projekt pratiti. Djeci su pokazane slike piljka i lastavice i pojašnjeni detalji oko raspoznavanja tih ptica; kao boja ptice, veličina ptice, dužina repa, čime se hrane, način hranjenja itd. Sa učiteljicom Natašom Jakišić će biti dogovoren termin obilaska kolonije krajem 4. ili početkom 5.  mjeseca, kada će se prebrojati aktivna gnijezda u koloniji. Projekt je zamišljen kao višegodišnji, što znači da bi se pratila brojnost i sigurnost gnijezdeće populacije u dužem periodu nakon kojeg će se skupiti dosta podataka o početku selidbe u jesen, povratak ptica sa zimovanja u Africi, brojnost gnijezda i ptičje populacije u  koloniji. Pratit će se događanja u koloniji i zabilježiti uočeno.
Nakon sakupljanja podataka mnogih škola iz Hrvatske, pa zatim iz Europe doći će se do podataka o stabilnosti populacija koje pratimo i na širem području Europe.
Volonteri udruge Brkata sjenica zahvaljuju djeci na pažljivom praćenju izlaganja i na vrlo zanimljivim pitanjima vezanim uz projekt i inače o upoznavanju ptičjeg svijeta doline Neretve.

objavio: Administrator   datum: 3. 4. 2015.