2016-05-10 15:15:02

HRVATSKI JEZIK

Pssst! Snima se radijska emisija!

Kao dio predmetnoga područja medijske kulture u nastavi Hrvatskoga jezika radio se obrađuje u sedmome razredu. Tako je ove školske godine u nastavi sedmih razreda provedena međupredmetna korelacija Komunikacija i mediji. U sklopu te korelacije, na satu Hrvatskoga jezika učenici su se sa svojim nastavnicama upoznali s radijem kao jedinim slušnim medijem. Cilj je bio učenicima osvijestiti obavijesnu, obrazovnu i zabavnu ulogu radija te postići da nakon svega učenici mogu razumjeti i kritički procijeniti određene medijske sadržaje. Učenici su saznali o pozitivnim i negativnim utjecajima medija, upoznali su različite radijske emisije, slušali o povijesti radija, a na kraju sata podijeljeni su u skupine. Naime, učenici svih skupina dobili su zadatak da u roku od mjesec dana snime vlastitu radijsku emisiju. Kako bi se uklopili u projekt Mediji naši svagdašnji koji je prijavljen na Smotru projekata iz Građanskoga odgoja i obrazovanja, učenici 7.d i 7.e razreda, snimili su emisije o utjecaju medija na djecu i mlade te općenito o pozitivnim i negativnim stranama medija. Radijske emisije predstavljene su na satu Hrvatskoga jezika. Učenici su se stvarno potrudili i pokazali svoju kreativnost tako da smo imali priliku čuti izvrsne i raznolike radijske emisije.

   U 7. d razredu najuspješnija je bila skupina u kojoj su bili učenici Petar Borovac, Elena Perdeda, Ana Putica i Ema Vidović. Njihovu emisiju u cijelosti možete poslušati u nastavku. (Kliknuti na OPŠIRNIJE, a onda PRILOŽENI DOKUMENTI) U 7. e razredu najuspješnije su bile Paula Bošković, Paula Kozina, Lana Oršulić, Ana Petrušić i Mia Sršen. Njihova je radijska emisija prijavljena i na nagradnu igru Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu na temu „Kreativno u svijet medijske pismenosti“ na kojoj su osvojili prigodne brošure. I njihovu emisiju ćete također možete poslušati uskoro. U mjesecu koji bismo mogli nazvati mjesecom radija i televizije u Hrvatskoj uživajte u pokušajima stvaranja vlastite radijske emisije naših učenika.

Kada govorimo o medijima u današnje vrijeme, uglavnom mislimo na masovne medije koji su usmjereni na velik broj ljudi kojima prenose informacije ili poruke. Mediji kakve poznajemo danas u mnogome se razlikuju od onih prijašnjih.

Jedan od tradicionalnih masovnih medija je radio. Njegov proces nastanka nije bio ni brz ni jednostavan, a stručnjaci se ni do danas nisu uspjeli složiti oko toga radi li se o jednom utemeljitelju radija ili o više njih. Zna se da su izumu radija prethodili brojni drugi izumi i eksperimenti koje su provodili različiti znanstvenici. Pa ipak u kontekstu nastanka i razvoja radija najviše se spominje ime Guglielma Marconija koji je 1897. godine ustanovio prvu „Marconi-stanicu“ s dometom od dvadesetak kilometara, a 1901. godine uspio je odaslati signal preko Atlantskoga oceana. Prva radijska postaja u Hrvatskoj bila je Radio Zagreb. 15. svibnja 1926. godine prva radijska spikerica Božena Begović izgovorila je prve riječi puštene u eter: „Halo, halo, ovdje Radio Zagreb.“ U ovome mjesecu obilježava se, dakle, 90 godina Hrvatskoga radija, ali i 60 godina Hrvatske televizije.


Osnovna škola Stjepana Radića Metković