9. listopada - SVJETSKI DAN POŠTE

OŠ Stjepana Radića obilježila Svjetski dan pošte

Svjetski dan pošte obilježava se širom svijeta svake godine 9. listopada na godišnjicu osnivanja Svjetske poštanske unije koja  je osnovana 1874. godine u Bernu, prijestolnici Švicarske. Pošta je ustanova koja se bavi prijenosom poruka i pošiljaka – brzojava, pisama, paketa i sl. Prve poštanske službe nastale su u Kini prije 4 000 godina. U početku se vijest prenosila usmeno, tj. glasnici su tračali i prenosili poruku. Konjanike –poštare prvi su koristili Perzijanci, a u 17. stoljeću javljaju se posebne poštanske kočije – diližanse, koje su prevozile pošiljke. Tada se javlja i simbol poštanske službe-rog, jer su se rogom znali koristiti poštari kad bi stanovnicima donijeli poštu i kako bi znali da je pošta stigla. U 20. stoljeću razvitkom tehnologije i korištenjem zrakoplova pošta je počela stizati brže nego ikada. Izumom brzojava i telefona, koji spadaju u poštansku djelatnost, informacije postaju dostupne za samo nekoliko sekundi s jednoga kraja svijeta na drugi.  Novo stoljeće donijelo je još veći napredak, pisanja pisama zamijenila je sve više elektronička pošta i komunikacija s mobilnim i računalnim uređajima.

Povodom ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana pošte učitelji i učenici OŠ Stjepana Radića istaknuli su važnost poštanske djelatnosti u našem društvu. Knjižničarka Ivana Čarapina s učiteljicama 3.c i 3.e razreda Marijanom Kljusurić i Sanjom  Medić, učiteljicama prirode/biologije Vesnom Pavlović i Natašom Jakišić, učiteljem likovne kulture Antom Lekom i pedagoginjom Nikolinom Vugdelijom i učenicima obilježili su Dan pošte prigodnim panoima, projektnim aktivnostima pisanja pisama, proučavanja povijesti pošte i poštanskih maraka.  Školu je posjetio poštar Ivan Donkić i voditeljica regionalnog poštanskog ureda Miljenka Manenica. Poštar Ivan je djecu obradovao pismima koje su učenici jedni drugima poslali, a gospođa Miljenka učenicima je poklonila čestitke  i markice te prigodnu literaturu za školsku knjižnicu. Nastavnica Nataša i pedagoginja Nikolina u svom su djetinjstvu rado skupljale poštanske marke  i pravi su primjer filatelista, nekad najraširenijeg hobija u svijetu. Svoje zbirke poštanskih maraka donijele su u školsku knjižnicu tako da ih do kraja mjeseca mogu pogledati naši učenici. Učenici 6. razreda s učiteljicom Vesnom posvetili su se proučavanju poštanskih markica te su na nastavi prirode proučili koje su se zaštićene životinjske vrste kao i zaštićene, ugrožene, endemične i ljekovite biljne vrste našle  na hrvatskim markama. Njihovu zanimljivu prezentaciju možete pogledati u privitku, a fotogaleriju klikom na OVDJE.

Ovim obilježavanjem Dana pošte sigurno smo potaknuli učenike da više pišu pisma i ne dopuste modernoj tehnologiji da istisne taj lijepi običaj. Očekujemo i povećanje ljubitelja i sakupljača poštanskih maraka.

Svim poštarima i poštanskim djelatnicima, a posebno u pošti u Metkoviću čestitamo njihov dan!

Priloženi dokumenti:
SVJETSKI_DAN_POSTE.ppt (939.00 KB)

objavio: Ivana Čarapina   datum: 11. 10. 2017.